Post Bariatrik Cerrahi

  1. Tolga Eryılmaz
  2. Estetik Cerrahi
  3. Post Bariatrik Cerrahi

Günümüz tıp teknolojisi artık insanların vücutlarında beğenmedikleri noktaları değiştirmeleri için harika çözümler sunuyor öyle ki bu imkanı Post Bariatrik cerrahi yöntemi ile elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kilolu olmak kader değil! İnsanlar artık birçok şeyin mümkün olacağından farkında ve zayıflamak için girdikleri bu yoldaki tüm aşamaları bilerek ilerliyorlar. Kilo bazen genetik olmakla birlikte bazen ise sonradan düzensiz, aşırı ve sağlıksız yeme sorunlarıyla birlikte karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu durumda ne yapmalı? Kadere boyun eğip, hayat boyu sağlık sorunlarıyla yaşamaya, istediğinizi giyememe, günlük aktiviteleri yapamama gibi hayatı kısıtlayan sonuçlara mı katlanmalı? Yoksa hayatı geri kazanmak, daha sağlıklı olmak ve görünmek adına bir şeyler mi yapmalı? Kilo sorunu maalesef hayatın her döneminde sorun olarak karşınıza çıkmaya devam edecektir. Eğer bu gidişata dur demek istiyorsanız geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü uygulanan düzenli diyet programları ya da zayıflama ameliyatları gibi yöntemlerle kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Aşırı kilolardan kurtulurken ortaya çıkan deri birikmesi ve deri sarkması deformasyonları Post Bariatrik cerrahisiyle ortadan kalkacağını biliyor muydunuz?

Post Bariatrik Cerrahi Nedir

Hareketsiz yaşam tarzı, her yemeğe her yerden anından ulaşmayı sağlayan imkanlar ne yazık ki aşırı kiloları da beraberinde getirdi. Geçmişteki kilo istatistik verilerin çok daha üzerinde olduğumuz aşikardır. Küçük yaşlara inen aşırı kilo sorunu, her yaşam döneminde artarak ortaya çıkmaya devam ediyor. Post Bariatrik cerrahi nedir Sorusuna verilecek cevaptan önce bariatrik cerrahi nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Hesaplanan vücut kitle endeksin 40 olan kişilerin ya da kilolardan kaynaklı olarak şeker, gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalan vücut kitle endeksi 35 olan kişilerin midesine uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Kişi yaşına, durumuna göre değişen yöntemler genelde, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass  ameliyatları olarak uygulanır. Bu yöntemin uygulanmasında aranılan tek şart hastanın daha önce zayıflamak için başvurduğu yöntemlerden olumsuz sonuç olmasıdır. Kişiye özel uygulanan mide operasyonu sonrasında beslenme azalacak ve hızla kilo verilmeye başlanılacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Ankara
Post Bariatrik Cerrahi Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır

Zayıflama ameliyatı sonrasında bir diğer önemli olan nokta ameliyat sonrasında önceki hayattan çok daha farklı hayat beklediğidir. Yani hayatınız boyunca beslenme ve diyet uzmanları ile görüşüp düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanmasıdır. Böylelikle öğünlerin düzene girecek iyi çiğneme alışkanlığının kazanılacak, günlük vitaminler de sorunsuz alınarak sağlıklı kilo verimi gerçekleşecektir. Küçük lokmalarla hemen doyan hastalar sorunsuz, sağlıklı bir hayata merhaba diyeceklerdir. Fakat mide küçültme ameliyatı geçiren aşırı kilo sorunu olan kişiler zayıfladıktan sonra ki görünümlerinden hoşlanmamaktadırlar. Derilerin içerisinde yer alan yağlar sağlıklı bir şekilde yakıldığı için haliyle sarkma gibi sorunlar baş gösterecektir. Özellikle bölgesel kilo ile baş ettikten ve zayıflamaya başladıktan sonra, orada yer alan derilerin daha fazla deforme olma gibi bir sorunla karşılaşılabilinir. Burada akıllara gelen soru deri deformasyonlarına hangi cerrahi yöntemi uygulandığıdır. Post Bariatrik cerrahi nedir sorusuna bu noktada açıklık getirebiliriz. Post Bariatrikzayıflama ameliyatından sonra plastik cerrahi tarafından uygulanan deforme bölgeleri toplama işlemine verilen isimdir.

İlginizi Çekebilir

Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Uygulanır

Zayıflama ameliyatının hemen ardından kesinlikle uygulanmaması gerekilen Post Bariatrik yalnızca kilolar verildikten sonra devreye girebilir. Bu süre ise ortalama olarak değişse de genelde 1 yıl olarak belirlenmiştir. 1 yıl içerisinde hasta istenilen ağırlığa düştükten sonra ameliyata hazır olur. Verilen kilolar ardında vücutta göze çarpan deformasyonlar artarak, kişini mutsuz olması an meselesi olur. Aşırı kilolarından kurtulurken, deri sarkması gibi problemlere maruz kalan hasta Post Bariatrik cerrahi ne zaman uygulanır konusunda doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde bu estetik ameliyatı olmalıdır. Kişiye özel olarak uygulanan cerrahi yöntemde, ekip çalışması ile başarılı sonuçlar elde edileceği unutulmamalıdır. Genel cerrah, plastik cerrah, diyetisyen ve psikiyatriden yardım alarak süreç daha sağlıklı ve daha kolay şekilde atlatılabilinir.

İlginizi Çekebilir

Post Bariatrik Cerrahi Uygulanan Bölgeler

Briatrik cerrahi sonrasında sorunlu bölgelerin yeniden şekillenerek, istenilen forma dönmesi Post Bariatrik cerrahi ile mümkün olur. Diğer deri toplama ameliyatlarına nazaran aşırı kiloların zayıfladıktan sonra başvurduğu yöntem olduğu için, boşalmış deri miktarı da oldukça fazladır. Farklı bölgelerden, farklı deri miktarları vücuttan çıkarılır. Toparlamak istenilen bölgelerin sayısına göre ameliyatlar yapılır. Yine hastanın durumu göz önünde bulundurularak tek veya birkaç ameliyatla istenilen görünüme ulaşılabilinir.

Post Bariatrik cerrahi uygulanan bölgeler;

  • Göğüsler: Göğüs içerisindeki “grandüler” tabaka zamanla ya da bazı dış etkenlere karşı zamanla kaybolur. Deriyi toparlamak için kas altına implant yerleştirmek gerekir.
  • Karın: Bu bölgede genelde daha fazla yağ yığılması olduğundan dolayı boşalan deri kesilerek germe işlemi yapılacaktır. Ayrıca bu bölgeye şekil vermek “kum saati” görünümü elde etmek için sırt ve bel oyuntusu da Post Bariatrik cerrahi ile sağlanır.
  • Popo: Popo kısmında kişinin genetik özellikler oldukça önemlidir. Çünkü bazen fazla deri kesmek poponun toparlanması için yeterli olurken, bazen ise popo bölgesindeki düz görünümü gidermek adına bölgeye implant yerleştirme işlemi veya yağ enjeksiyonu uygulaması yapılması gerekir.
  • Bacak: Post bariatrik cerrahi operasyonlarında dikiş yerlerinin çok dikkatli bir şekilde gizlenmesi gerekir.
  • Kollar: Kilo verilmeye başlandığında kollarda ki sarkık görünüm dikkat çeker. Genelde kolları yukarı kaldırınca aşağı doğru bir deri yığılması görülür. Yine bu bölgede uygulanan ameliyatlarda dikiş izine dikkat edilmesi, dikişlerin estetik görüntüsüne önem vermek gerekir.

Cerrahi uygulamalar genel anestezi ile mümkündür. Post bariatrik sonrasında hastanede gözetim altında kalma süresi 2 gündür. Ameliyata sonunda dren uygulaması ve gerekli bazı önemlerin alınması gerekir. İşlemin uygulandığı bölgeye göre değişen iyileşme süresinde 1 ay ile 3 aya kadar korse giymek şarttır. Görülen yan etkiler ise morluk, şişlik olabilir. Birkaç hafta içerisinde yan etkilerde geçecektir. Post Bariatrik ameliyatı ardında herhangi bir enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalmamak adına 7 gün boyunca antibiyotik kullanımı şarttır. Bir müddet ağır kaldırmamak ve sigara kullanmamakta önemlidir.

Cerrahi uygulamalar sonrasında hasta zorlu bir sürecin sonuna gelmiştir. Yeterince sabır göstermiş, özverili olmuş ve bu yolcuğu artık tamamlamıştır.

Paylaşmayı Unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü