Alın Germe Ameliyatı

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Alın Germe Ameliyatı

Günümüzde en sık uygulanan estetik operasyonlarından biri de alın estetiğidir. Yaşın ilerlemesine, güneş ışığına maruz kalmaya, beslenme düzenin bozulmasına vb. pek çok sebebe bağlı olarak alın derisinin elastikiyetini kaybetmesi, bölgede kırışıklıklara ve sarkmalara neden olmakta, bu deformasyon da alın estetiği yöntemleriyle giderilmektedir.

Alın Germe

Alın germe, mevcut durumda yaşlı, yorgun, yıpranmış görünüm sergileyen cilde sahip alnın gerdirilerek daha dinç ve genç bir görünüme kavuşturulması için uygulanan bir işlemdir. Hem kırışıkların giderilmesine hem de sarkmaların toparlanmasına yardımcı olan alın germe estetiği, kaş kaldırma estetiği ile birlikte uygulandığında kaşların da ideal pozisyonuna gelmesine olanak sunar.

Genel anestezi ile gerçekleştirilen alın germe estetiği, saç başlangıç çizgisinden kesiler açılarak ya da son yılların popüler uygulaması endoskopik yöntemle saçlı deri içinden 3 ila 5 nokta açılarak yapılabilir. İki yöntemin de kendine has avantajları bulunmakla beraber, alnı geniş bireylerde ekseriyetle kesi yapılması uygun bulunur ki genişlik hacmi artmasın. Endoskopik yöntem ise kesi açılmaması ve böylelikle iyileşme sürecinin hızlı olması sebebiyle uygun adaylarda daha çok tercih edilir. Her iki durumda da alın açılan kesi ya da deliklere doğru gerdirilir ve işlemin tamamlanmasının ardından uygulama bölgesine dikiş atılır.

Kullanılan tekniğe ve hasta özelliklerine göre değişmekle birlikte kişilerin işlem ardından 7 ila 21 gün içerisinde normal hayatına dönmesi beklenir. Atılan dikişler -dikişin özelliği belirleyici olmakla birlikte- ortalama 1-2 hafta arasında alınır. İyileşme dönemine giren hastaların ağır egzersizlerden kaçınması gerekir. Bu dönemde bölgede hafif ağrı hissedilmesi olağandır.

Alın germe için herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, anestezi almasına engel bir durumu olmayan, fiziki ve ruhsal sağlığı yerinde, sigara tüketmeyen bireyler en uygun adaylardır.

Alın Germede Alternatif Yöntemler

Alın bölgesini germe için kullanılan ve cerrahi bir müdahale gerektirmeyen uygulamaların başında botoks vardır. Botoks, ince uçlu iğnelerle belirlenmiş noktalara botulinum toksinin enjekte edilmesi olup etkisi 4 ila 6 ay süren bir uygulamadır. Kırışıklıkları önleyici etkisi olan işlem, kısa sürede tamamlanır.

Bir diğer yöntem de iple asmadır. Bu yöntemde saç dibinden açılan milimetrik eksilerden geçirilen dikişlerle alnın gergin tutulması sağlanır. Etkisinin geçici olması ve kimi reaksiyonlara sebebiyet vermesi dolayısıyla sıklıkla tercih edilen bir yöntem değildir.

Botoks’un yeterli olamadığı durumlarda hyaluronic asitin ya da kişinin kendi yağından üretilen yağ dolgusunun derin kırışıklıkların içerisine doğrudan uygulanması da alın germe estetiğinde kullanılan bir diğer yöntemdir. İşlem sonrası pürüzsüz bir alna kavuşmak mümkün hâle gelir.

Alın Germe Ankara
Alın Germe Ameliyatının Farklı Yöntemleri

Şakak Germe

Şakak germe estetiği, cildin elastikiyetini kaybetmesine bağlı şakak bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesi amacıyla yapılır. Kaşlara baskı yapan bu sarkmalar giderilmezse kişinin görme yetisine olumsuz etki yapabilir, öte yandan kişinin daha yaşlı, yorgun ve sinirli bir görünüşe bürünmesine yol açabilir.

Şakak germe cerrahi bir işlem olup lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem esnasında şakak bölgelerinde, saçlı kısımların başladığı noktaya kesiler açılır, deri gerdirildikten sonra kesiler dikilir (Dikişler saçlı deri altına atıldığından direkt görünmez.) Sarkmanın çok olması durumunda gerdirme yapılırken fazla deri çıkarılır.

Bölgedeki deformasyonun fazla olması durumunda şakak germe estetiği, kaş ve göz kapağı estetiği yöntemleriyle birlikte uygulanabilinmektedir.

Şakak germe ameliyatı, görece az riskli bir ameliyat olup yaklaşık yarım saat ila bir saat aralığında sürmektedir (Süre, işlemin ek estetik işlemleriyle kombine edilip edilmediğine göre değişkenlik gösterir.).

Ameliyattan sonra hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilir. İyileşme yaklaşık iki hafta sürer ve bu süre boyunca hastanın ameliyat bölgesini zorlayıcı aktivitelerden ve mimik yapmaktan kaçınması gerekir. Bölgede morluk ve şişlik görülmesi olasıdır ancak buz kompresleri uygulanarak bu etkileri hafifletmek mümkündür. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınır.

Alın Küçültme

Saç çizgisinin geriden başlaması ya da başladığı yerdeki saç dökülmeleri, alnın geniş görünmesine yol açabilir. Öte yandan genetik faktörler nedeniyle kimi bireylerin alın bölgesel olarak normalden daha geniş olabilir. Alın küçültme (ya da alın daraltma), kişileri rahatsız eden bu görüntünün giderilmesi için kullanılan bir estetik ameliyattır. Kalıcı bir çözüm elde edilmesine olanak sunan ameliyat, farklı yöntemler kullanılarak (silikon balon, saç ekimi gibi) yapılabilir. Ana gaye, saçlı deriyi alın bölgesine çekmektir ve işlemden kısa sürede sonuç almak mümkündür. Cerrahi müdahale esnasında lokal ya da genel anestezi kullanılır.

Alın küçültme/alın daraltma ameliyatından sonra işlem yapılan bölgede sivilce benzeri yaralar görülmesi olasıdır. Hijyen kurallarına dikkat ederek bu yaraların enfeksiyon kapması engellenirse iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Ameliyatın hemen ardından normal hayata dönmek mümkündür.

Bombeli Alın Estetiği

Bombeli alın estetiği ya da diğer adıyla alın çıkıntı estetiği, alın bölgesi düz olan ve bu nedenle güzel bir yüz estetiği sergileyemeyenlere uygulanan bir yöntemdir. Ameliyat gerektirmeyen işlem kapsamında alın bölgesine, kişinin kendi vücudunun farklı bölgelerinden alınan yağlar enjekte edilir.

Yaklaşık 45 dakika süren işlem, herhangi bir risk oluşturmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmesine karşın etkisini zamanla kaybediyor olması nedeniyle belirli aralıklarla tekrar edilmelidir. Kimi durumlarda birkaç seansta tamamlanan işlem sonrası normal hayata hemen dönülmesi mümkündür.

Paylaşmayı Unutmayın!

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Cihad

  Merhaba,

  Alın daraltma ameliyatı ile ilgili birkac sorum olacaktı.

  Bu ameliyatta deri alınıp alın boyutunu küçültmek mümkün mü tabi saç ekimi olmadan.

  Erkek ya da kadın fark eder mi, ve son olarakta en fazla kaç cm daraltma yapılabilinir benim alın ölçümü 7cm.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba, alın estetiği ile ilgili detaylı bilgi için Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 telefon numarası üzerinden irtibata geçebilir aklınıza takılan soruları, ameliyat detayları ve alın estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • somi

  Hi,
  Alın germe ve kaş kaldırma fiyatını öğrenmek istedim

  Cevapla
 • Eylül

  Alın küçültme ameliyatında yaş sınırı nedir?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü