PRP Uygulamaları

  1. Tolga Eryılmaz
  2. Estetik Cerrahi
  3. PRP Uygulamaları

PRP Nedir?

Kendi kanımızın birçok bileşeni vardır. Kendi kanınızı eğer bir santrifüjde (ağırlıkları farklı maddelerin yer çekimine bağlı olarak deney tüplerini yüksek hızla döndürerek ayrışmasını sağlayan laboratuvar aleti) döndürürseniz, bu bileşenleri ortaya çıkarabilirsiniz. İşte ayrılan bileşenlerden bir tanesinin adına PRP (trombosit zengin plazma) denir. Bu plazmalar, doku iyileşmesinde önemli oranda rol oynayan trombositler ve büyüme faktörleri bakımında zengin durumdadırlar. Uygun şekilde kullanıldığında “doku onarımı için gübre” işlevi görür niteliktedir. Bunun günümüz koşullarına baktığımızda nispeten yeni bir tedavi yöntemi olduğunu fark etmek ve bunun bilincinde olmak önemlidir. Bu tedavinin genel anlamıyla çok güvenli olduğu bilinmektedir ama tedaviye başlamadan önce doktorunuz ile görüşmeniz ve tam bilgi sağlamanız faydalı olacaktır.

PRP Nasıl Oluşur?

Kan, damardan bir iğne kullanarak koldan çıkarılır. Daha sonra kan bir santrifüjde işlenir. Trombositler kan serumuna (plazma) ayrılırken, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin bazıları çıkarılabilir. Bu nedenle, kanın döndürülmesiyle, ekipman trombositleri konsantre eder ve trombosit bakımından zengin plazma (PRP) olarak adlandırılan şeyi üretir.

Bununla birlikte, PRP’yi hazırlamak için kullanılan protokole bağlı olarak, kanın santrifüj içine koyulmasından kaynaklanabilecek birçok farklı ürün vardır. Bu nedenle, farklı PRP preparatları trombositlerde, beyaz kan hücrelerinde ve kırmızı kan hücrelerinde farklı sayılara sahiptir. Örneğin, trombositlerin çoğu serumdan alındığında, trombosit zayıf plazma (PPP) adı verilen bir ürün oluşturulabilir. Kalan serum sitokinleri, proteinleri ve büyüme faktörlerini içerir. Sitokinler, bağışıklık sistemi hücreleri tarafından salınır.

Kan ürünlerinin transfüzyon dışındaki rollerde kullanılması, fibrinojenin bir araya getirmek için bir tür yapıştırıcı olarak kullanılması neredeyse yarım yüzyıl önce başlamıştır. Trombositler, ne kırmızı ne de beyaz kan hücresi gibi bir hücre, ne de fibrinojen gibi bir metabolit, bir hücredir. Doku onarımında derinlemesine yer alır, sızdıran bir kan damarını sabitlemek için pıhtı oluşturmaya yardımcı olur ve hücre çoğalmasını ve yeniden şekillenmesini iyileştirici bir dizi büyüme faktörü içerir.

İlginizi Çekebilir

PRP Cilde Ne Yapar?

PRP ürünleri genellikle yaralanmaları iyileştirmek ve onarmak için enjeksiyon (atış) olarak verilir. Vücuttaki trombositlerin işi, bir yaralanma olduğunda kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktır. Trombositlerdeki sitokinler ve büyüme faktörleri, yaralanmaları tamir etmeye ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bu amaçla PRP yapılır.

Neden PRP İşlemi Yaptırmalı?

PRP, kanınızı sizden alıp tekrar size geri iade eden bir tedavi yöntemidir. Kolunuzdan yaklaşık 3-4 yemek kaşığı kadar kan alınır, trombositler kanınızın geri kalanından ayıran bir makineye yerleştirilir ve size tekrar enjekte edilir (sadece kanınızın yüksek miktarda trombosit içeren kısmı).

Ortopedi cerrahları da atletlerin bir yaralanmadan sonra daha çabuk iyileşmelerini sağlamak için PRP kullanmışlardır. Dermatolojide ise PRP, saç dökülmesinde bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca dermatologlar, hastalara daha genç bir görünüm ve cilt kazandırmak için bu tedaviyi uygulamaktadırlar.

Tüm prosedür yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Genel olarak PRP’nin size kazandıracakları;

  • Kırışıklıkları azaltmak,
  • Sarkan cildi dolgunlaştırmak,
  • Derin kırışıklıkları yok etmek,
  • Ten rengini iyileştirmek,
  • Akne izlerini azaltmak.
  • Saçları güçlendirmek.

Yukarıda sayılanların yanında birçok ek kazanım da PRP tedavisinin uygulanma sıklığını arttırmıştır. Bunlara ek olarak tabi ki de PRP ve mikro iğneleme hakkında daha fazla araştırma yapılması ve konuya tam hâkim olunarak tedaviye başlanılması gerekmektedir.

PRP ile estetik

PRP İşlemi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

-İşlemden birkaç gün sonra enjeksiyon bölgesinde bir miktar rahatsızlık hissetmeniz normal bir durumdur. Bunun için doktorunuzun ön gördüğü ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

-Ortaya çıkan komplikasyonları hafifletmek için bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

-Normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz ancak yorucu antrenmanlar, ağrı kaldırma veya egzersiz gibi vücuda sıkıntı yaratabilecek faaliyetlerden kaçınmalısınız.

-Tedaviye başlamadan önce veya sonrasında doktorunuzla diyaloğunuzu koparmamalı ve aklınızda kalan bütün soru işaretlerini gidermelisiniz. Bu sayede tedavi sonrası komplikasyonları minimuma indirmiş olursunuz.

PRP Tedavi Ücreti Ne Kadardır?

PRP ile mikro iğne, seçmeli bir estetik işlem seansı olarak kabul edilir. Bu yüzden yararlandığınız sağlık sigortası bu tedaviyi kapsamaz durumda olur ve yapılacak işlem için ödeme yapmanız gerekir. Fiyatlar lokasyona ve tedarikçiye göre değişmekle birlikte Ankara’daki tedavi merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. PRP fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için Ankara’da bulunan kliniğim ile irtibata geçebilirsiniz.

Tedavi süreci boyunca tam sonuç elde etmek için birden fazla seans uygulanması gerçekleşmektedir. Genel itibariyle üç ila altı seans arasında tedavi nihayete ermiş olur.

İşlem İçin Kiminle İletişime Geçmek Gerekir?

Bu işlem küçük çapta bir tedavi olmasına rağmen, prosedürü uygulamak ve bu süreç boyunca size rehberlik edecek tıbbi olarak eğitilmiş bir profesyonelle çalışmak önemli bir durumdur. İdeal olarak bu bir dermatolog veya plastik cerrahın uygulaması gereken bir tedavidir.

Randevunuza gitmeden ve tedaviyi başlatmadan önce doktorunuzla mutlaka konuşmalı ve gerekli bilgiyi birincil ağızdan edinmelisiniz.

Randevuya Nasıl Gelmelisiniz?

Doktorunuz tedaviniz için nasıl hazırlanacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Bu şunları içerebilir;

-Korunma yöntemi olmadan aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının veya randevunuzdan birkaç hafta öncesinde -varsa eğer- bronzlaşma işlemlerini durdurun.

-Randevunuzdan önceki günlerde bol miktarda su tüketin.

-Makyajsız bir yüz veya temiz bir cilt ile randevuya gelin.

-Randevunuzdan en az 15 dakika öce tedavi merkezinde bulunun.

İlginizi Çekebilir

Tedavi Öncesi ve Sonrasında Neler Yaşanıyor?

-Tedavi Öncesinde;

Hazır olduğunuzda, hemşireniz veya doktorunuz size değiştirmeniz için bir elbise verebilir. Cildinizi temizledikten ve kıyafetlerinizi değiştirdikten sonra doktorunuz anestezi uygulayacaktır.

-Tedavi Sırasında;

Normal durumlarda prosedür iki adımdan oluşmaktadır. Mikro-iğneleme kısmı, muamele edilen bölgelere bağlı olarak yaklaşık 30 dakika sürer. Bu süre zarfında doktorunuz yüzünüzde istenen alanlarda profesyonel kalitede bir derma silindiri veya FDA onaylı bir cihaz kullanacaktır.

Yüzünüz uyuşurken, genellikle kolunuzdan bir şırınga kan alınır. Kan daha sonra PRP’yi kanın diğer bileşenlerinden ayıran bir santrifüje konur.

Daha sonra tedavi alanına masaj yapılarak uygulanır. Mikro iğnecilik tedavisi deride küçük kontrollü mikro delikler oluşturur ve PRP’nin nüfuz etmesine izin verir.

-Tedavi Sonrasında;

İşlem bittikten sonra doktorunuz kızarıklığı ve tahrişi hafifletmek için serum veya balsam uygulayabilir. Geçici yan etkilerin kamufle edilmesi için makyaj yapma seçeneğiniz de olabilir.

Olumsuz bir tepki olmadıkça, bu noktada eve gitmekte özgür olursunuz.

Potansiyel Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Şişme ve kızarıklık dahil morluklar ve iltihaplanma, en sık görülen yan etkilerdir. Genellikle prosedürden hemen sonra ortaya çıkarlar ve dört ila altı gün içinde temizlenirler.

Bu süre zarfında güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı ve sert cilt bakımlarından uzak durmalısınız. Yüzünüzü ovalamamanız veya seçmemeniz önemlidir. Güneşten korunma da çok önemlidir.

İyi haber şu ki, PRP kendi kanınızı içeriyor, bu nedenle çapraz kontaminasyon veya enfeksiyon olasılığı çok düşüktür. Nadir olarak komplikasyonlar veya enfeksiyonlar gerçekleşebilir.

Tedavi gerektiren sivilce sorunu veya soğuk algınlığı geçmişiniz varsa, bu işlemin yapılmasından sonra dikkatli olmalı ve herhangi bir farklı durumla karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Paylaşmayı Unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü