Göz Altı Torbası Ameliyatı

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası ameliyatı hem alt hem üst göz kapaklarındaki torba görünümlü oluşumların bertaraf edilmesine yönelik bir ameliyattır. Literatürde blefaroplasti olarak geçen göz altı torbası ameliyatı, sıklıkla uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. Ameliyat sonrası estetik sorunlar ortadan kaybolurken kişilerin öz güvenleri de yerine gelmektedir.

Göz Altı Torbası Nedir, Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Göz altı torbası, alt göz kapağı sorunlarından biri olup genellikle yaşlanma ya da genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkan, kapak altındaki yağ keseciklerinin fıtıklaşarak öne çıkması, ince derinin sarkmasıdır. Bu durum da kişinin yorgun ya da üzgün gibi görünmesine neden olur.

Göz altı torbası yaş alınmasına bağlı olarak genellikle 40’lı yaşlardan itibaren; genetik faktörlere bağlı olarak da genellikle 30’lu yaşlarda gerçekleşir. Yaşlanma ve genetik sebeplerden hariç göz altı torbası; uyku problemleri, yer çekimi, sık bilgisayar kullanımı, sık ağlama ya da alkol, sigara ve antidepresan kullanımı gibi çevresel faktörler sebebiyle de oluşabilir.

Göz altı torbalarını tedavi etmek için cerrahi işlem gerektirmeyen yöntemler bulunmakla birlikte göz altı torbası ameliyatı da yapılmaktadır. Blefaroplasti adlı bu ameliyat, ameliyatsız yöntemlere kıyasla daha etkili ve daha kalıcı çözüm sunması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz altı torbası ameliyatı, farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceğine, kişinin cilt yapısı incelenerek karar verilir. Ameliyat öncesi ayrıca yağ fazlalıkları ile deri sarkmaları saptanır, operasyonun hangi noktalardan yapılacağı kesinleştirilir. Göz altı torbası ameliyatı, kronik göz kurulu vb. gözle ilgili problemlerin değerlendirilmesi ve genel sağlık durumunun ameliyat olunmaya elverişli olması ardından yapılabilir.

Ameliyat öncesinde kanın pıhtılaşma özelliğini azaltan her türlü ilaçtan en az on gün süreyle uzak durulmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonları da ilaç takviyeleriyle ameliyat öncesinde kontrol altınmış olmalıdır.

Ameliyat, hastanın durumu ve hekim görüşüne göre değişmekle birlikte lokal (genellikle) ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Üst göz kapağında deformasyon mevcut değilse göz altı torbası ameliyatı yaklaşık bir saat sürer. Farkı müdahalelere gerek duyulması durumunda bu süre artar.

Göz altı ameliyatı kapsamında göz altlarına kesi açılır; torba görünümüne neden olan göz altındaki yağ dokuları ile yıpranmış kaslara müdahalede bulunulur. Fazla deri de çıkarıldıktan sonra kesilere dikiş atılır. Giriş, kirpik ya da göz kapağı içinden yapıldığından ameliyat sonrası ciltte kalıcı bir iz kalması söz konusu değildir. Ameliyat göz kapağının içerisinden kesi yapılarak da yapılabilir. Bu durumda dışarıdan görülebilecek bir iz oluşmaz.

Ankara göz altı torbası ameliyatı

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Hastalar ameliyatın yapıldığı gün hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası ilgili bölgede ödem ya da morluk oluşması olasıdır. Ödem nedeniyle gözlerde yaşarma, kuruluk ya da yangı ortaya çıkabilir. Ödemin birkaç gün içinde hafiflemesiyle birlikte bu belirtiler de ortadan kalkar. Ödemin tamamen geçmesi ise bir ayı bulabilmektedir. Ameliyat nedeniyle bölgede oluşan izler de zamanla solarak belirginliğini kaybeder.

İşlem sonrası bölge ufak sargılarla kapatılır. Dikişler alınana kadar (5 ila 7 gün içerisinde) yüksek yastıkta yatmalı, bölgeye soğuk kompres uygulamalıdır. Bölgeye ayrıca kimyasal ve/veya makyaj temizleyiciler uygulamamalı; genel hijyen kurallarına dikkat etmeli, bölgeyi güneş ışığından, aşırı sıcak ve soğuktan korumalı, umumi ortamlardan uzak durmalıdır. Ameliyat sonrasında baş edilemeyecek bir ağrı oluşması beklenmez. Israrcı ve geçmeyen ağrıların kanama belirtisi olduğu unutulmamalı, böyle bir durumda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kanama, göz altı torbası ameliyatının en ciddi komplikasyonlarından biridir. Bu nedenle hastaların hekim uyarılarına dikkat etmesi, ağır kaldırmaması, spor yapmaması ve şiddetli hapşırmadan/öksürmeden kaçınması gerekmektedir.

Hastaların sosyal hayatlarına tamamen dönmeleri için aradan geçmesi gereken süre bir ile iki hafta aralığında değişmektedir.

Göz Altı Ameliyatının Avantajları

Göz altı torbası ameliyatı estetik ameliyatlardan olduğundan öncelikle, göz altı estetiğini ve dolayısıyla yüz estetiği iyileştirilmesine bulunduğu katkı nedeniyle öne çıkar. Öte yandan lokal ya da genel anestezi altında yapıldığından hasta işlem süresince acı çekmez, ağrı hissetmez. Kesilerin boyutu da küçük düzeyde olduğundan ve doğrudan görünmeyecek alanlara yapıldığından işlem sonrasında belirgin bir iz oluşması söz konusu değildir.

Ek olarak göz altı torbası ameliyatı, uzun yıllar kalıcılığını koruyan bir ameliyattır. Buna karşın zamanın etkileri nedeniyle göz altı torbalarının tekrar ortaya çıkabilmesi de muhtemeldir. Böyle bir durumda ek bir göz altı torbası ameliyatı yapmanın herhangi bir riski bulunmamaktadır. Öte yandan ilk ameliyat ardından beklenen sonuç alınamadıysa ya da istenmeyen bir sonuca ulaşılmışsa da ameliyatın tekrar edilmesi mümkündür.

Kimler Göz Altı Torbası Ameliyatı Olabilir?

Daha önce de anıldığı gibi göz altı torbalarının etkisini hafifletmeye yarar ameliyatsız çözümler mevcuttur. Göz altı torbası sorunu nedeniyle sosyal yaşamdan uzaklaşan, öz güvenini kaybeden ancak bu şikâyetinden ameliyatsız yöntemlerle kurtulamayan ve genel sağlık durumu cerrahi müdahalede bulunulmaya engel teşkil etmeyen kadın erkek herkes ameliyat olabilir. Yapılan göz altı torbası operasyonları göz önünde bulundurulduğunda hasta yaşının ekseriyetle 30 üstü olduğu görülür zira daha genç yaşta torba oluşumu gözlemlenmez.

Paylaşmayı Unutmayın!

14 Yorum. Yeni Yorum

 • L T

  Tolga bey Mrb, Erkek 56 yaşındayım, göz altı torbalarımı aldırmak düşüncesindeyim, Ameliyat için fiyat almak istiyorum. Tşk. Kolay gelsin.

  Cevapla
  • Merhaba, göz altı torbası ameliyatı için Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 telefon numarası üzerinden irtibata geçebilir ameliyat fiyatları ve göz altı torbalarının alınması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
  • Zafer

   Merhaba 57 yaşındayım sağ göz torbam sola göre biraz daha belirgin.detayli bilgi verirseniz sevinirim.fiyat uygun olursa ve ödeme avantajınız varsa doktorum olun isterim tskr .cevabınızı bekliyorum

   Cevapla
 • Ayşe

  Göz torbası ameliyat ücreti ne kadar

  Cevapla
 • Zeki

  Merhaba göz alti torbasi emalyat fiyatlarını öğrenebilmek istiyorum sadece gözaltı teşekürler,

  Cevapla
 • Mustafa mermer

  Merhaba ben mustafa mermer 60 yasindayim goz torbasi Icin amilyat olmak istiyorum ve fiyatini ogrenmek. Saygilat

  Cevapla
 • Sema

  Gözaltı torbalarını alırken içindeki yağı mı alıyorsunuz? Eğer öyleyse boş kalan alandaki deride kırışıklık oluşmuyor mu? Bir de yağları sıkıştırma olarak bir yöntem var sanırım. Siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Sema hanım, göz altı torbası ameliyatı ile ilgili aklınıza takılan sorular için 0532 372 61 79 numaralı telefon üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Tuğba

  Merhabalar, 22 yaşındayım ama bende de göz altı torbaları var bu durum beni aşırı rahatsız ediyor. Ben de bu ameliyatı olabilir miyim?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü