HIFU (Fokuslu Ultrason)

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. HIFU (Fokuslu Ultrason)

Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma, estetik bir görünüşe sahip olmanın önem kazanmış olduğu günümüzde, üzerinde en çok araştırma yapılıp yöntem geliştirilen alanlardan biri. Yöntemler arasında ise yıldızı parlayanlar, cerrahi müdahale gerektirmeyen uygulamalar. Bu uygulamalardan bir olarak karşımıza çıkan HIFU / Fokuslu Ultrason nedir, hangi bölgelere, kaç seans ve nasıl uygulanır, soruları aklınızda yer etmişse bu yazımızda aradığınız cevapları bulacaksınız.

HIFU Nedir?

Açılımı High Intensity Focus Ultrasound (Türkçe çevirisiyle Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason) olan HIFU, cildi gerginleştirme ve gençleştirmede dünya genelinde sıklıkla kullanılan bir teknolojidir. Aynı amaçla yapılan cerrahi yöntemlerin karşısında, büyük başarı elde edilmesine olanak sunması sayesinde dimdik duran bu teknoloji, yaygın olarak Fokuslu Ultrason adıyla da anılmakta olup yüz ve boyun bölgesindeki deformasyonları gidermek için ses dalgalarını (ultrason) kullanır.

Direkt doku içerisine etki eden, güvenilir ve konforlu bir tedavi yöntemi olan Fokuslu Ultrason ile farklı derinliklerdeki doku katmanlarının hedef olarak seçilmesi mümkündür. Hassas hedeflemeye olanak sunması, HIFU’nun en önemli özelliklerindendir zira bu özellik Fokuslu Ultrason’u benzer amaçlara yönelik uygulanan diğer ameliyatsız yöntemlerden ayırır. 1,5 mm, 3 mm ve 4,5 mm başlık seçenekleriyle HIFU, kalınlıkları farklı ciltlere ve farklı doku katmanlarına uygulanabilir.

Başarılı bir uygulama için bölgeye uygun başlık ve vektör seçimi yapılması gerekir: Kaş ve göz çevresinde (derinin ince olduğu bölgelerde kaş ile göz kapağını kaldırmada ve ince kırışıklıkları tedavi etmede) 1,5 mm’lik; çene, el sırtı, yanak, dekolte, meme, karın ve kolda (derinin orta kalınlıktaki bölgelerde germe etkisi yaratmada) 3 mm’lik; basen, kol, gıdı, boyun ve bacakta (derinin kalın bölgelerde sıkılaştırma ile selülit ve çatlak gidermede) 4,5 mm’lik başlıklar kullanılır.

Okumak İsteyebilirsiniz

Fokuslu Ultrason Tedavisinin Faydaları

HIFU tedavisi tercih edilerek ciltteki elastin ve kolajen üretimini artırmak, böylelikle cildin yenilenip gençleşmesini, canlanıp sıkılaşmasını sağlamak mümkündür. Yüz genelindeki kırışıklıkları azaltmada, nasolabial adı verilen yanak çizgilerini silmede ve gıdıyı küçültmede de yöntemin başarılı olduğu görülmektedir. Öte yandan Fokuslu Ultrason’un, kas yapısını değiştirmemesi özelliği sayesinde mimikleri yok etmesi söz konusu değildir.

FDA (Food and Drug Administration) tarafından klinik olarak kanıtlanmış etkinliği nedeniyle onaylanmış olan, ameliyatsız yüz germe ve ameliyatsız yüz gençleştirme teknolojisi HIFU, neştersiz bir uygulama olması sebebiyle kimi riskleri de bertaraf eder: Yüzeyi aşarak dermal ve alt dermal dokulara odaklandığından cilde herhangi bir şekilde zarar vermez, ciltte renk değişikliğine sebep olmaz, hissizlik yaratmaz, sinir hasarı ve iz bırakmaz, uygulama esnasında anestezi gerektirmez. Bu özelliklerinin dışında enfeksiyon riski barındırmaması sebebiyle de öne çıkar.

HIFU’nun bir diğer özelliği, cilt yenilemesini, cilt altındaki yağı eritmeden yapabilmesidir. İstenirse yüksek dozlarda uygulanarak yağ eritme amacıyla da kullanılabilir. Fokuslu Ultrason tedavisi PRP, dermapen, peeling, mezoterapi, IPL, radyofrekans gibi gençleştirme ve yenileme uygulamalarla birlikte entegre olma özelliğine sahiptir (Dokularda ısı artışı meydana geldiğinden dolgu ve organik lifting uygulamasıyla birleştirilecekse HIFU tedavisiyle ilgili uygulamanın arasında 2 hafta olması tavsiye edilir.).

Okumak İsteyebilirsiniz

HIFU Hangi Bölgelere Uygulanır?

Başta yüz olmak üzere çene altı, boyun ve dekolte bölgesi, Fokuslu Ultrason tedavisi için en uygun bölgelerdir. Buna karşın formunu kaybetmiş olan vücudun diğer bölgelerinde de (kol, bacak gibi) cilt sorunlarını tedavi etme amaçlı tercih edilebilir. HIFU, anılan tüm bölgelerde görünen gevşemeler ve deri birikimlerinin giderilmesinde, toparlanmasında kullanılır.

HIFU ile yüz ovalinin toparlanması mümkündür. Bunun yanı sıra yüzün genelinde ve gıdı bölgesinde görünen sarkmaların, ince kırışıklıkların ve nazolabial olukların (burundan üst dudağa inen oluklar) azaltılması; yüz, çene, boyun ve bölge derisinin sıkılaştırılması; gözeneklerin daraltılması, kaşların kaldırılması için de Fokuslu Ultrason kullanılabilmektedir.

HIFU Nasıl Uygulanır?

İlk olarak Fokuslu Ultrason yaptırmak isteyen hasta (kadın ya da erkek olabilir) değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme kapsamında kişinin kas ve bağ dokusuna, derisindeki sarkmanın boyutuna ve dokularının gerginliğine bakılır. Uygun görülen hastaların cildi makyajdan ve kirden arındırılır, uygulama yapılacak bölgeye kayganlaştırıcı ve soğutucu bir jel sürülür. Kimi durumlarda bölge, lokal anestezi kremi(*) ile uyuşturulur. İşlem yapılacak alanın işaretlenmesinin (haritalandırma) ardından hasta bir süre bekletilir. Cilt işleme hazır olduğunda 30-45 dakika sürecek olan HIFU tedavisine başlanır. Bu aşamada başlığın üzerinde gezdirildiği, hasarın gözlemlendiği dokuların, 65° C ve 70° C sıcaklıklarda enerjiye maruz bırakılarak kolajen üretimini tetiklenmesi sağlanır. Odaklanılıp milimetrik boyutta uyarılan dokular da kolajen liflerini ve onarım sistemini harekete geçirir ve böylelikle zaman içerisinde cildin gerilip sıkılaşmasının yolu açılmış olur.

Uygulama sonrası ciltte görülen hafif şiddetteki kızarıklıklar için nemlendirici ya da yatıştırıcı maske kullanılabilir. Ciddi bir reaksiyona sebebiyet vermediğinden Fokuslu Ultrason işleminin ardından hasta, günlük yaşantısına hemen geri dönebilir ancak önlem alınması adına yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmadan açık alana çıkmaması, hamam, sauna benzeri sıcak ortamlara girmemesi, aşındırıcı etkisi sebebiyle ilgili bölgeyi kurulamada havlu kullanmaması ve uygulama yüze yapıldıysa sırt üstü yatması, işlemin üstünden 24 saat geçmeden makyaj yapmaması, havuza girmemesi tavsiye edilir.

(*)İlk uygulandığı döneme kıyasla günümüzde çok daha ağrısız (Hafif elektriklenme, iğne batması hissi, hafif hassasiyet görülebilir.) bir yöntem olan HIFU, kimi yerlerde (dudak üstü gibi), kemiğe yakın noktalara uygulandığında hafif sızıya sebep olabilir. Bu sızı diş tedavisi (implant, kanal vb.) görmüş kişilerde de çene bölgesine yapılacak Fokuslu Ultrason uygulaması esnasında ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda sancısız bir uygulama için lokal anestezi kremlerinin kullanımı tercih edilir. Diğer bölgeleri uyuşturmaya genellikle gerek görülmemektedir. Dişlerdeki hassasiyeti gidermesi için ayrıca ağız içine bariyer amaçlı spanç ya da abeslang tatbik edilebilir.

Okumak İsteyebilirsiniz

HIFU Kaç Seans Yapılır?

Yaz aylarında da yapılabilen HIFU, etki gücünün sınırlı olması sebebiyle cilt sarkmasının ve deri fazlalığının yoğun olduğu hastalara(*) değil, ciltteki sarkıklığın “gevşeme” düzeyinde olduğu hastalara uygulanır. Fokuslu Ultrason tedavisine uygun bu tip hastalar içinse tek seanslık bir uygulama yeterli görülür. Kimi durumlarda, örneğin cilt ağır ve yağlı özellikte olduğunda, bu uygulamadan 6 ay sonra 2. bir seansa ihtiyaç duyulabilir.

Fokuslu Ultrason tedavisinin etkisi, hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık 1-2 yıl süresince gözlemlenir. Bu etki, uygulamanın yapılmasından 2-4 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar, 3 aydan sonra nihai hâle gelir. HIFU tedavisinin hemen ardından elmacık kemiklerinin belirginleştiği, cildin daha parlak ve güzel olduğu gözlemlenebilir. Buna neden olan bölgedeki ödemdir. Uygulamanın esas etkisini göstermesi için aradan, anıldığı gibi birkaç ay geçmesi gerekir.

HIFU’nun yarattığı etkinin en net gözlemlendiği hastalar, kuru, incelmiş, ağır ve yağlı bir cilde sahip olmayanlardır. Tedavi ile ulaşılan sonucun kalıcılığını sağlamak için kişinin beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmesi önemlidir. Ayrıca, görülen tedaviden 20 gün sonra botoks, mezoterapi, dolgu ya da dermaterapi yaptırılarak Fokuslu Ultrason’un yarattığı etkileri katlamak mümkündür.

(*)Gevşeklik ile deri sarkmasının derecesi fazla olan hastalar için yüz germe ameliyatı önerilmektedir.

Paylaşmayı Unutmayın!

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Dinara Masamoto

  Merhaba! HIFU fiyatını öğrenmek isterdim lütfen.

  Cevapla
  • Merhaba, Hifu fokuslu ultrason fiyatları ve detayları hakkında detaylı bilgi için Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 numaralı telefon üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

   Cevapla
 • Nuray

  Merhaba hifu botox yapmis kiside de uygulanabilir mi? Tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba, Hifu fokuslu ultrason uygulaması hakkında detaylı bilgi için Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 numaralı telefon üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü