Çene Estetiği Ameliyatı, Çene Dolgusu ve Törpüleme

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Çene Estetiği Ameliyatı, Çene Dolgusu ve Törpüleme

İnsan yüzü ne yazık ki en ufak kusurun bile göze çarptığı ve bu kusurdan dolayı kişinin kendini yeterince iyi hissetmediği bir bölümdür. Günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin artık kişiler daha orantılı ve karakteristik bir yüz yapısına sahip olmak istediğinden dolayı, yüzlerinde önemli estetik müdahalelere ihtiyaç duymaktadır. Önemli önemsiz birçok estetik müdahale işlemi her yaş grubundan ve meslek grubundan kişiye uygulanmakta ve kişilerin kendini daha iyi hissetmesi sağlanmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirilen ve yüzde önemli bir değişim sağlayan cerrahi müdahalelerden biri çene estetiği olmaktadır. Kişilerin çenelerinin yüz yapısına uygun şekilde olmaması ve görünümü itibari ile yüzün genel hatlarını kusurlu göstermesinin önüne geçmek amacı ile yapılan bu müdahale ile kişiler yüz yapılarına uygun ve daha hoş görünen bir çene yapısına sahip olmaktadır. Bu cerrahi müdahale hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak.

Çene Estetiği Ameliyatı

Çene estetiği ameliyatları kişinin çenesi ile ilgili şikâyetçi olduğu duruma göre farklılık göstermektedir. Estetik müdahalenin genel amacı kişinin yüzünü daha iyi kaldıracak ve daha şık bir görünüm yaratacak müdahalelerde bulunmaktır. Bu sebeple bunu yakalamak için çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerekiyor ise buna yönelik bir çalışma yapılır. Ülkemizde çene ameliyatı kapsamında başvurulan en yaygın estetik müdahaleler çenenin törpülenmesi veya çene dolgusu olmaktadır.

Bu iki işlem de kişinin çene yapısında rahatsızlık duyduğu konuya çözüm üretmek amacı ile gerçekleştirilir. İki işlemde uygulanırken öncelikle genel yüz yapısına uygun müdahaleler yapılır. Amaç tamamen doğal görünümlü ancak yüzü olduğundan daha iyi gösteren bir çene yapısı oluşturmaktır. Daha iyi görünsün veya o çene biçimi daha hoş diye kişinin genel yüz yapısına uygun olmayan bir çene estetiğinin yapılması çok daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Böyle sorunlar ile karşılaşmamak için doğru ve kesinlikle alanında uzman kişiler ile çalışılması gerekmektedir. Merdiven altı olarak adlandırılan yerlerde başta böyle önemli cerrahi müdahaleler olmak üzere hiçbir işlem yaptırılmamalıdır.

Çene ameliyatları alt çene ve üst çene ameliyatı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Her iki ameliyatında öncesinde bazı hazırlıklar ve kontroller yapılır ve ameliyata o şekilde başlanır. Zaten çene ameliyatı basit bir estetik müdahalesi değil bir cerrahi müdahaledir ve süreçte buna uygun olarak yürütülmektedir. Şöyle ki;

Üst Çene Ameliyatı

Yapılacak olan ameliyat üst çene ameliyatı ise; hastanın çene röntgeni çekilir ve diş yapısının ameliyat sonrasına uygun olması için gerekli müdahaleler yapılır. Bu işlem sırasında ortodontik müdahale uygulanır ve dişlerin konumları ameliyata uygun hale getirilir.

Alt Çene Ameliyatı

Alt çene ameliyatında ise; yine hastanın çene röntgeni çekilir ancak bu defa diş yapısında herhangi bir müdahale veya işlem gerek duyulmaz. Bu işlem öncesinde yapılan en önemli hazırlık kişinin yüzüne uygun olarak yapılacak olan çene ameliyatı için alçıdan modelleme yapmaktır. Böylece ameliyat öncesi sonuç öngörülebilmektedir.

Çene estetikleri kişinin yüzünü ve görünümünü doğrudan etkileyen bir müdahale olduğundan dolayı son derece dikkat gerektiren ve iyi karar verilmesi gereken bir cerrahi müdahaledir. Çene ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka bu alanda iyi ve uzman kişiler ile görüşmeli ve doktorunuz ile iyi bir uyum yakalamanız gerekmektedir.

Çene Törpüleme
Çene Ucu Estetiği, Törpüleme, Dolgu

Çene Ucu Estetiği

Çene ucu estetiği kapsamında yapılan en önemli işlemlerden biri çene ucuna yapılan törpüleme işlemidir. Bu işlem çene ucu olması gerekenden daha uzun veya daha biçimsiz olan kişilere uygulanan ve son derece başarılı sonuçlar elde edilen bir müdahaledir. Çene ucu estetiği ile kişilerin iyi görünmeyen çene uçlarında deyim yerinde ise mucizeler yaratılabilir. Üstelik bu yapılırken de öyle çok büyük ve zorlu bir süreç geçirilmez.  İşlem esnasında daha iyi sonuçlar elde edilmek için bu işlem burun estetiği ve yüz germe işlemi gibi müdahaleler ile desteklenebilir. Bu hastanın inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Çene Ucu Dolgusu

Çene ucunun büyütülmesi çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bu yöntemler yağ enjeksiyonu, dışarıdan dolgu maddesi enjeksiyonu, çene ucu protezleri yerleştirilmesi veya çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesidir.

Çene Ucu Törpülenmesi

Çene ucunun büyük ve ileride olduğu durumlardaysa ise tercih edilen yöntem çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek arkaya ve yukarıya doğru geriletilmesi veya çene ucunun törpülenmesidir.

Amaç tam bir uyum yakalamak olduğundan dolayı eğer yapılacak olan müdahale kişinin yüz hatları ve burun yapısı ile uyumlu halde olmaz ise tam olarak istenilen etki yaratılmaz. Bu sebeple bu operasyonu geçirirken doktorunuz ile görüşüp eğer gerekli ise diğer müdahaleleri de yaptırmanız çok daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Yapılan işleme ilişkin bazı önemli noktalardan ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Çene ucu ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürmekte ve genel anestezi uygulanmaktadır.
 • İşlem sonrası bölgede şişkinlik, morluk görünümü ortaya çıkabilir. Ancak bu tamamen geçici bir durum olmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında acı ve ağrı hissini minimum seviyede tutmak için doktorunuz ağrı kesici ilaç desteği sunacaktır.
 • İşlem sonrasında kişi 1 hafta kadar dinlenmeli ve mümkün olduğunca darbe almamaya çalışmalıdır. Bu sürenin sonunda ise rahatlıkla işine ve sosyal hayatına geri dönebilir.
 • Ameliyat sonrasında birkaç gün katı gıda tüketilmemektedir. Bu sebeple de sıvı tüketimi söz konusudur.

Çene ucu için yapılan estetik müdahalelerinden biri de kısa çene yapısını uzatmak için bölgede protez vida kullanılması veya kemiğin ilerletilmesidir. Bu gibi durumlarda kullanılan protez vidaların hiçbir zararı olmadığı gibi ömür boyu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca bu işlem için çene dolgusu yaptırmakta bir başka seçenek olmaktadır. Çenenizde yapılması gereken cerrahi müdahaleyi saptamak ve en doğru seçeneği tercih etmek için yapılması gereken en doğru şey iyi bir uzman ile görüşüp karar vermektir.

Bu işlemler tek başına yapılabileceği gibi diğer operasyonlar ile birlikte de yapılabilir. Birçok hasta çene yapısındaki bozukluğu burun estetiği için başvurduğunda profil çalışması yapılırken fark eder. Çene problemi dikkate alınmadan sadece buruna odaklanarak yapılan cerrahi müdahalelerde elde edilen sonuçlar tatmin edici olmayabilmektedir. Bu nedenle burun estetiği için başvuran hastalarda çene ucu problemi varsa sonucun daha iyi olması için mutlaka öneride bulunulmalıdır.

Çene Estetiği Fiyat
Çene Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Çene Estetiği Fiyatları

Konu estetik müdahale olunca doğal olarak en fazla merak edilen konu, yapılan işlem için ödenmesi gereken ücrettir. Belirli bir prosedüre uygun olarak belirlenen çene ameliyatları fiyatları aslında yapılan işlem için son derece uygun olmaktadır. Öncelikle bu işlem için sabit bir ücret olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü yapılacak olan müdahaleye ve kişinin çene yapısına uygun olarak farklı ücretlendirmeler söz konusu olmaktadır. Ayrıca işlem sırasında ekstra müdahale gerektiren burun estetiği ve yüz germe gibi

durumların olması da ücretin değişmesine neden olmaktadır. En doğru müdahale ve çene estetiği fiyatları için bu alanda uzman olan kişilere başvurmanız daha iyi olacaktır. Ancak bu konuda mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken son derece önemli bir konu vardır. Ekonomik fiyat ile bu işlemi gerçekleştirebileceği vaadini veren ancak uzman olmayan veya sağlıklı bir klinik olmayan yerlere asla böyle bir işlem için başvurulmamalıdır. Sonrasında sıkıntı yaşamamak ve ödemeniz gereken ücretin çok daha fazlasını ödemek zorunda kalmamak için en başta doğru seçimler yapmanız gerekmektedir.

Çene Estetiği Ankara

Çene estetiği ile ilgili yardım almak ve iyi bir operasyon geçirmek istiyorsanız Ankara gibi büyük ve gelişmiş şehirler son derece uygun olmaktadır. Çok daha fazla seçeneğin olduğu ve alanında çok daha uzman kişilerin görev aldığı bir şehir olmaktadır. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak yaşamıyor ve yaşadığınız şehrin imkânları bu konuda biraz kısıtlı ise de imkânlarınızın zorlayarak müdahale için böyle şehirleri tercih edebilirsiniz. Sonuçta yapılacak olan müdahale oldukça ciddi bir müdahaledir ve böyle işlemler için doğru kişiler ve tam donanımlı hastane ve klinikler oldukça önemlidir. Çene estetiği için Ankara’da bulunan kliniğim ile irtibata geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paylaşmayı Unutmayın!

13 Yorum. Yeni Yorum

 • mesut mutlu

  alnımda kırışıklık yüzümde sarkmalar var. yaşım 53. gerekirse fotoğraf yollayabilirim. fiyat ve ameliyat süresi alabilirmiyim.

  Cevapla
  • Merhaba Mesut bey, fiyatlar hakkında detaylı bilgi için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Azranur önüt

  çene estetiği bilgi için

  Cevapla
  • Merhaba Azranur hanım, çene estetiği ile ilgili detaylı bilgi için Ankara kliniğim ile irtibata geçebilir çene törpüleme ve çene ameliyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Ali

  İyi günler hem burun estetiği hemde çene estetiği yapabiliyormusunuz

  Cevapla
 • Kevser Nur

  Merhaba alt çenem önde bir miktar törpüyle düzelme şansı olurmu?

  Cevapla
  • Merhaba, çene törpüleme hakkında detaylı bilgi için Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 numaralı telefon üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

   Cevapla
 • Pınar

  Yüzüm büyük,uzun.Çenemde geniş.Yüzümün daha kısa ve küçük olmasını istiyorum.çeneminde küçülmesini.Bunun için hangi işlem gerekir?

  Cevapla
 • HAKAN

  hocam merhaba çene ucu dolgusu yaptırsam 3-4 kere dolgu işlemi sonrası eski haline dönermi dolgu süresi geçtikten sonra çenem

  Cevapla
 • […] kemiklerde yapılan işleme bağlıdır. Kemiklerde kırma ya da kesme yapmıyorum. Burun ve üst çene kemiklerini birleşme yerinden blok şeklinde ayırıp, kemer kısmına ve kaş arasına […]

  Cevapla
 • Selin Gülce Aktürk

  Merhaba, alt ve üst çene de eğrilik ve asimetrik problem söz konusu. Daha önce ameliyat olmak istedim ama çok zor bir prosedür olduğu için vazgeçtim. Şu anda daha hafif olucak bir şekilde çözüm arıyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü