Yanak İnceltme, Bişektomi Ameliyatı

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Yanak İnceltme, Bişektomi Ameliyatı

Yüz şekli, bildiğimiz gibi insanların oluşturduğu güzellik algısının en önemli kıstasları arasında yer almaktadır. İnsanın yüzü, diğer insanların aklında yer eden ilk ve en önemli özelliklerinden biridir. Yanağın ve çenenin keskin bir hat oluşturması, yüzün üçgen olması en önemli estetik unsurlarından bir tanesidir. Bir yüzün orantılı olabilmesi için çene ve yanağın üçgen şeklini oluşturması gerekir. Böylece yüz daha estetik ve çekici görünür. Bişektomi ameliyatı ile bu estetik görünüme kavuşabilirsiniz.

Yanak estetiği ise yüzün kavisli halinden daha keskin olacak şekilde üçgen haline getirilmesiyle birlikte elmacık kemiklerinin daha dikkat çekici hale getirilmesini sağlayan bir işlemdir. İnsan yüzünde; ağız, burun, yanak, dudaklar, gözler gibi birçok organ bulunsa da en önemlisi bu organları çevreleyen yüzün orantılı olmasıdır. Bişektomi operasyonu, yüz biçiminin köşeli ve yanak kısmındaki yağ yastıklarının fazlaca olduğu yüzlerde uygulanmaktadır.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Dışarıdan görülen bir iz bırakmadan sadece ağız içerisinden yapılan birer santimetrelik kesiler ile yanakta dolgunluk yapan yağ yastıklarının çıkarılması ile yanağın inceltilmesi işlemidir. Hem kadınlarda hem erkeklerde uygulanabilir. Yanaklarındaki dolgunluktan ve çene kenarındaki sarkmadan şikayetçi olan kişilerde bu yöntemle düzgün ve ince yanak görünümü elde edilir. Sonraki süreçte derinin elastik yapısı nedeniyle sıkılaşması sonucu elmacık kemikleri belirginleşmeye başlar, çene kenarındaki sarkma görüntüsü azalır. Bişektomi sonrasında yanaklarda çökme veya sarkma oluşmaz.

Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile uygulanabilen işlem yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Her yanaktan 2 – 7 (ortalama 2,5) mililitre arasında yağ çıkartılır. Basit bir işlem gibi görünse de cerrahın bu konudaki deneyimi önemlidir. Ciddi asimetrisi olan kişilerde alınacak yağ miktarının belirlenmesi, operasyon sonrası çene-yanak üçgeninin kişiye özel olarak oluşturulması cerrahın bu konudaki tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Yanak inceltme işlemi kolay olduğu için çokça tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Televizyonda yer bulan birçok ünlü oyuncu, daha güzel ve çekici görünmek için bu işlemi tercih etmektedir. Bu sayede popüler hale gelen yanak estetiği operasyonu birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok ünlü oyuncunun bu operasyonu tercih etmesi, bu uygulamanın dünyaca popüler hale gelmesini sağlamıştır. Bişektomi, çoğunlukla kadınların talep ettiği bir uygulama olsa da talep eden erkek hastalar da bulunmaktadır.

Yanak İnceltme Kimlere Yapılır

Bişektomi operasyonuna başvurmanız için kilolu olmanız gerekmiyor. Zayıf insanlar da yanaklarının kabarık olmasından veya yüz biçimlerinden şikayetçi olabiliyor. Bunun yanı sıra kilo vermiş olsanız dahi yanağınızdaki yağlardan tamamen kurtulamayabilirsiniz. Ek olarak her insanın anatomik olarak doğuştan sahip olduğu bir yüz şekli vardır. Bu yüz şekli insanların ergenlik döneminin sonuna kadar şekillenip son halini alır. İnsanın yüzü, son halini aldığında kilolu ya da zayıf olmasının bir önemi yok; yüzünün şeklinden memnun olmayabilir. Yanaktaki yağlardan kurtulmak için kilo vermek çözüm olmayabilir ancak yanak estetiği aradığınız çözümdür. Yanak estetiğine başvuran ünlü oyuncular da buna emsal gösterilebilir. Medyada fazlaca yer alan birçok ünlü, genelde kilolu oldukları için değil; daha güzel görünebilmek için bu operasyona başvurmayı seçiyor.

V şekli olarak adlandırılan yüz formunda elmacık kemiklerinin dolgun olması ve eğer küçükse çenenin biraz daha belirgin olması önemlidir. Yanak inceltme operasyonu, yanaktaki yağ yastıklarının alınması olarak değerlendirilebilir ancak bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Hastaların yüz biçimlerine göre ihtiyaç halinde elmacık kemiklerinin yükseltilmesi, çenenin bir miktar büyütülmesi veya sivrileştirilmesi gibi birtakım işlemlerle de desteklenmesi gerekebilir.

Bişektomi ameliyatı cinsiyete bağlı bir operasyon değildir.  Bu yüzden hem erkekler hem de kadınlar bişektomiye başvurabilirler. Ayrıca kolay bir cerrahi operasyon olması ve operasyon sonrasında insanların sosyal hayatlarına çok kısa sürede dönebilmeleri yanak estetiğinin son zamanlarda birçok insan tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. İnsanlar bu tür operasyonlarda başlarına bir şey gelmesinden korkarlar, ameliyat olmak insanlara korku verebilir ancak bişektomi operasyonu diğer estetik operasyonlar kadar zor bir operasyon değildir.

Basit bir işlem olsa da operasyonu yapan cerrahi uzmanın tecrübesi son derece önemlidir. İşlem öncesinde doktorunuzun yanağınızı incelemesi, sizin operasyondan beklentilerinize göre operasyon hakkında; ne kadar yağ alınacağı, elmacık kemiklerinizin ve çenenizin ne kadar belirginleşeceği vs. gibi hesaplamaları doğru yapması önemlidir. Bunlar doğru yapılmadığı takdirde operasyon sizin beklentinizi yeterince veya hiç karşılamayabilir. Bu tür operasyonlarda hastanın beklentisi en önemli unsurdur ve hastanın da operasyon hakkında yeterince bilgi edinip operasyonu talep etmeden önce içinin her konuda rahat olması gerekir. Operasyonun öncesi ve sonrası hakkında birçok bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz. Onun haricinde aklınıza takılan bir soru varsa Ankara’da bulunmakta olan kliniğimizle irtibata geçebilir ve sorularınızı oraya yöneltebilir, bişektomi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bişektomi Öncesi Sonrası
Yanak İnceltme Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yanak Estetiği Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Yanak inceltme basit görünen bir operasyondur ancak yaptırmadan önce hastaların bilmeleri gereken birçok önemli nokta vardır. Diğer estetik operasyonları gibi bişektomide de operasyonu yapan doktor çok önemlidir. Hastanın beklentisini karşılayabilmesi için yüzden ne kadar yağ alınacağı, her hasta için farklılık gösterebilir. Bütün bu unsurları hastayı rahatsız etmeyecek şekilde hesaplayabilmek operasyonu yapan doktorun tecrübesine bağlıdır.

 • Yanak estetiği hastanın durumuna ve isteğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi kullanılarak yapılır. Ortalama 30 dakika süren bir uygulamadır. Operasyon, hasta sedasyon (sakinleştirme) etkisi altına alınarak da gerçekleştirilebilir.
 • Hastanın yaşı, çene ve elmacık kemiklerinin büyüklüğü, alınacak yağın miktarını değiştirmektedir. Bu noktada estetik cerrahının bu alandaki tecrübesi son derece önemlidir.
 • Yanak estetiği 20 yaşının altındaki hastalara tavsiye edilmez. Bu yaşlara kadar yüzdeki yağ katmanlarının kalınlığı yaşın ilerlemesiyle azalır. Bu yaş sınırı hastaların genetik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.
 • Operasyon ağzın iç kısmında yapılır ve dışarıda iz kalmaz. İşlemler, üst azı dişleri ve iç yanak arasında bir kesi yoluyla gerçekleştirilir.
 • Eğer hasta kısa sürelerde kilo alıp veriyorsa, hastaya kilolu bir döneminde bişektomi operasyonu yapmak daha mantıklıdır. Hasta kiloluyken yanaktaki yağ kütlesine daha rahat ulaşılır ve yanakta dolgunluk yaratan yağ kütlesi operasyonla çıkarılır. Bu yağ kütlesi “bichat yağ yastığı” olarak adlandırılır. Bichat yağ yastığı, dört uzantıya sahiptir; bu nedenle, ne kadar ve nasıl alınacağına estetik cerrahı yüzünüzü inceledikten sonra karar vermelidir.

Yanak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında ağız içerisindeki dikişler 1-3 hafta içerisinde erir ve kendiliğinden kaybolur. İlk iki gün yumuşak gıdalarla beslenilir, sonrasında normal beslenmeye dönülür. İlk beş gün mutlaka ağız gargarası yardımıyla ağız hijyeni gereklidir.

Ameliyat sonrasında ciddi bir ağrı olmaz. Yanak bölgesindeki hafif hassasiyet de genelde birkaç gün içerisinde kaybolur. Yanaklarda genelde bir hafta süren hafif bir şişlik olur. Aynı gün istirahat sonrası istenirse ertesi gün işe geri dönülebilir. Yanaktaki değişim 3-4 hafta sonrasında fark edilmeye başlar, ancak nihai görüntünün oluşması ortalama 6-12 ay sürer.

Bişektomi Ameliyatı ile Elde Edilen Etkiler Şunlardır;

 • Alt yüzdeki oval görüntünün sivrileşmesi
 • Çene kenarı (jawl line) sarkmasının azaltılması ve/veya geciktirilmesi
 • Dudak kenarı ve nazolabial (burun – dudak arası) çizgilerin hafiflemesi
 • Yanaklardaki incelmeyle göreceli olarak dudakların daha büyük görünmesi
 • Elmacık kemiklerinin belirginliğinde artma
 • Elmacık kemikleri ve yanak arasındaki alanda makyajsız belirginleşme 
 • Yanak estetiği işlemi gerçekleştikten sonra alt yüzde hafif şişlik olabilir. Ağız içinde morarma görülebilir.
 • Hastanın ağzının içinde küçük dikişler olacaktır. Bu yüzden bir dönem boyunca özel bir diyetle ve asit içermeyen gıdalarla beslenmesi gerekir. Operasyonun yapıldığı gün ise sıvı ve yumuşak besinler tüketilmesi önerilir.
 • Ağız içindeki dikişler steril tutulmalıdır. Bu nedenle hastanın operasyondan sonraki ilk beşgün ağız gargarası yapması gerekir. Dikişler yumuşak dokulu olup hastayı rahatsız etmez niteliktedir, birkaç haftaiçerisinde çözülür.
 • Hastanın başını biraz yüksekte tutarak uyuması önerilir.
 • Bir ay içinde sonuçlar görülmeye başlanır. Ödemlerin azalmasıyla hasta ilk sonuçlarla karşılaşır ancak tüm sonuçları görebilmek için 6 ay ile 1 yıl arası bir süreye ihtiyaç vardır.
 • Bişektomi operasyonundan sonra hasta, uzun vadede kilo alırsa yanakları tekrar kabarabilir ancak operasyondan önceki haline asla benzemez, operasyonun sonuçları kalıcı olacaktır.
Gamze Estetiği Ankara
Gamze Estetiği

Gamze Estetiği

Yanak gamzeleri yüzde güzellik sembollerinden sayılmaktadır. Ancak doğuştan gelen bir özellik olduğundan herkeste bulunmaz. Mimik kaslarından zigomatikus majör kasının normalden kısa olmasına bağlıdır. Tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Gamze estetiği ile yaklaşık yarım saatlik bir işlem sonrasında gamze elde etmek mümkündür. Lokal anestezi ile ağız içerisinden küçük kesiler yardımıyla dışarıdan görülen bir iz bırakılmadan bir miktar doku çıkartılması ve mimik kaslarına hafif bir tespit yapılarak yanak gamzesi oluşturulur.

Gamze Estetiği Fiyatları

Gamze estetiği ile ilgili bir diğer konu ise gamze estetiği fiyatları. Etik olmadığı için buradan fiyat paylaşmıyoruz ama Ankara’da bulunan kliniğim ile irtibata geçebilir, gamze estetiği hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorabilir ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bişektomi Fiyatları

Yanak estetiği fiyatları yapılan işlemlere göre farklılık göstermektedir. Kullanılan anestezi yöntemlerine göre vs. fiyatta değişiklik görülmektedir. Yanak estetiği, bişektomi, yanaktan yağ alma ya da bir diğer adıyla yanak inceltme operasyonu hakkında daha kapsamlı bilgi almak ve yanak estetiği fiyatlarını öğrenmek için Ankara’da bulunan kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Paylaşmayı Unutmayın!

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Gülşah

  Merhabalar bişektomi için fiyat alabilir miyim ve operasyonu nerde gerçekleştirdiğinizi öğrenebilir miyim

  Cevapla
  • Merhaba Gülşah hanım, bişektomi hakkında detaylı bilgi için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir fiyatlar ve operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Yildiz

  Bisektomi ameliyati ucreti ne kadar. Lokal anestesi ve full narkoz fiyatlari, lutfen.

  Cevapla
  • Merhaba Yıldız hanım, bişektomi ameliyatı fiyatı ve diğer konularda detaylı bilgi için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Gamze

  Merhabalar aynı anda hem bişektomi hemde gamze estetiği yaptirmak mümkün müdür ?

  Cevapla
  • Merhaba Gamze hanım, bişektomi hakkında detaylı bilgi için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir fiyatlar ve operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Hidayet

  Merhaba, bisektomi islem fiyatlarinizi ogrenmek istiyorum

  Cevapla
 • Nidal mutlu

  Bisektomi hakkında bilgi almak istiyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü