Meme Estetiği, Meme Büyütme Ameliyatı

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Meme Estetiği, Meme Büyütme Ameliyatı

Meme kadın güzelliğinin ve kadın fiziğinin en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle göğüslerinin boyutundan hoşnut olmayan pek çok kadın meme büyütme ameliyatını araştırmaya başlar. Meme büyütme ameliyatı, bir kadının göğsünü büyütme ve/veya şeklini değiştirmek için yapılan işleme verilen isimdir. Silikon implant adı verilen protezler kullanılarak ya da yağ enjeksiyonu yardımıyla göğüs büyütme işlemi yapılmaktadır. Meme büyütme operasyonundan sonra daha dolgun, diri ve büyük memeler elde edilir.

Kilo alıp verme, hamilelik sonrası yaşanan problemlere bağlı olarak memelerde form kaybı olabilir veya doğuştan memelerde küçüklük problemi olabilir. Yaş alındıkça ve zamanın bu yıkıcı etkisine bir de yer çekiminin etkisi eklenince memelerin formunda deformasyon gözlemlenir. Bu deformasyon, küçülmeyi ve/veya sarkmayı ifade eder.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Memeye yönelik estetik müdahalelerden en sık yapılanı olan meme büyütme iyi sonuçlar veren bir ameliyattır. Memelerin hacim açısından potansiyelleri, cildin niteliği, vücut ölçüleri ve göğüs kafesinin yapısı, ameliyat öncesinde değerlendirilmesi gereken ve ameliyatın başarısına doğrudan etki eden etmenlerdir.

Meme büyütme ameliyatı dünyada en çok başvurulan cerrahi yöntemlerden birisidir. Bunun en büyük nedeni var olan güzellik algısıdır. Meme boyutu bir kadının duruşundan görüntüsüne ve hatta psikolojisine kadar oldukça fazla önem teşkil eder.

Bu işlem yalnızca beğeni nedenli yapılmamakta aynı zamanda;

 • Meme şeklinin doğuştan bozuk olduğu durumlarda
 • İki memenin asimetrik olması durumunda
 • Kanser nedenli memesi alınan kişilerde
 • hamilelik ya da emzirmeye bağlı olarak memeleri deforme olmuş kişilerde de uygulanmaktadır.

Meme büyütme operasyonunda, bu protezler meme katlantı çizgisinden girerek kas veya kası örten zarın (fasya) altına yerleştirilmekte ve bölgede kısa süre içinde iyileşme gözlemlenmektedir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri

Meme büyütmede üç yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın olarak kullanılanı silikon meme protezleridir. Memelere ikinci yöntemde yağ, üçüncü yöntemde ise dolgu maddesi enjekte edilir. Pratiğimde sadece silikon protezler ile meme büyütme yöntemi uyguluyorum, diğer yöntemleri hastalarıma önermiyorum. Günümüzde her vücut ölçüsü ve isteğine uygun protezler mevcuttur.

Meme büyütme talebiyle gelen hastaya hangi protezin uygun olduğuna hasta ve doktor ortak karar verir. Hastanın tercihi önemlidir, zira protezi ve buna uygun giyim tercihine karar verecek olan kendisidir.

Silikon Protezler

Protezler yuvarlak veya damla şekilli olabilir. Protezlerin dış yüzeyleri ise düz ya da pürtüklüdür. Yapılan pek çok çalışmada pürtüklü yüzeyli protezlerin çevresinde kapsül oluşumunun düz yüzeyli olanlara göre daha az olduğu saptanmıştır (bu nedenle pürtüklü protez tercih ediyorum). Seçimde hastanın beklentisi de çok önemlidir. Damla şekline sahip protezler, isimlerinden de anlaşılacağı gibi memeye damla şeklini verirken yuvarlak protezler memenin üst kısmının daha dolgun bir hâle getirilmesi amacıyla kullanılır. Protez şekli seçilirken hastanın mevcut meme dokusu, vücut şekli, beden duruşu, boy-kilo orantısı, göğüs kafesinin genişliği göz önüne alınmalıdır.

Kullanılan protezler iyileşme döneminden sonra zaman içerisinde yumuşayarak doğal bir görünüm yaratmaya başlarlar. Kullanılan protezler uzun ömürlü ve güvenlidir. Son nesil protezler için artık ömürlük diyebiliyoruz. Amerikan FDA onaylı protezler kullanılır. Ameliyatta kullanılan protezin üretici firması tarafından onaylanmış sertifikalar (Garanti belgesi niteliğindedir) taburcu edilmeden önce hastaya verilir.

Protezi meme altından yerleştirmeyi tercih ediyorum. Yaklaşık 4 santimetrelik bir kesi protezin yerleştirilmesi için yeterlidir. Bu kesi ile memenin süt verimi olumsuz etkilenmez ve iz zor fark edilir şekilde iyileşir. Bu kesi aracılığı ile göğüs kasını örten zarın (subfasyal plan) ya da göğüs kasının (submusküler plan) altında uygun büyüklükte bir cep hazırlanmakta ve protez bu cebe yerleştirilmektedir. Ameliyat 1 saatten az sürer ve dren yerleştirmeye gerek olmaz. Ameliyat sonrasında hastanede 1 gece yatış ve ağrı tedavisi sonrası ertesi gün rahat bir şekilde taburcu olunur.

Meme Silikonu ve Emzirme

Meme büyütme ameliyatından sonra bebek sahibi olunması durumunda, bebeği emzirmede herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Memeye yerleştirilen silikon süt kanallarında bir sıkıntıya neden olmamaktadır. Silikonun memeye doğru ve uygun yerleştirilmesi halinde kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmeyecektir.

Göğüs Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Meme Büyütme Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Eğer 18 yaşını geçtiyseniz ve kendi isteğiniz ile ameliyat olmaya karar verdiyseniz elbette bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır.

 • Meme büyütme ameliyatına kendi isteğinizle karar vermeniz gerekmektedir.

Bir başkasının etkisinde kalarak bu kararı vermemelisiniz. Bunun bir operasyon olduğunu unutmamalısınız. Eğer memelerinizden memnun değilseniz meme büyütmek sizi daha iyi hissettirecektir.

 • Kendinize uygun olanı seçmelisiniz.

Her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olacağı için her anatomiye uygun ayrı bir meme şekli bulunmaktadır. Memenin yeri her kadının anatomik yapısına ve ilgili hekimin muayene sonucu değerlendirmelerine göre belirlenmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1 saat olmakla birlikte tamamen şekillenmesüresi ortalama 6 ay- 1 yıldır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün zorlu ve sıkıntılı geçse de daha sonra herhangi bir problem yaşanmaktadır.

 • Meme büyütme operasyonu öncesi hekiminizle kuracağınız iletişim ameliyat öncesi ve sonrası için endişelerinizi büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Öncelikle bireysel olarak ne istenildiğine karar verilmeli ve akabinde hekimin önerileri muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır.

Memenin büyüklüğüne vücut şekliniz baz alınarak karar verilmektedir. Göğüs kafesinin genişliği, kişinin boyu, kol uzunluğu, omuz genişliği, mevcut olan memenin taban genişliği ve yüksekliği meme boyutuna karar verirken mutlaka üzerinde durulması gereken konulardır. Bu bilgiler ışığında karar verildiğinde, her iki memenin eşit büyüklükte olması, vücudun taşıyabileceği büyüklükte olması, memenin dışarıya doğru taşmaması, dolgun ve diri görünümünün yanı sıra doğal görünmesi de  sağlanacaktır. Burada önemli olan estetik görüntü sağlanırken; sağlıktan da ödün vermemektedir.

 • Meme büyütme operasyonu öncesi karar verilmesi gereken bir diğer nokta da protezinnereden yerleştirileceğidir.

Meme implantı; koltuk altından, meme başının etrafındaki koyu kısmın çevresinden ve tercihen en sıklıkla göğsün alt kısmından olmak üzere üç giriş yerinden yerleştirilmektedir. Hekimin hastayı bilgilendirmesinin ardından bu yönteme birlikte karar verilmeli ve meme için uygun olan silikon seçilmelidir. Meme büyütmede kullanılan silikon meme protezlerinin içi jel halindeki silikondur.

 • Meme büyütme ameliyatından yaklaşık on gün önce aspirin, E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçlardan mutlaka kaçınılmalıdır. Bu ilaçlar ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi olumsuz etkiler.
 • Mevcut rahatsızlıklarınız, alerjileriniz, düzenli kullandığınız ilaçlarınız var ise mutlaka hekiminize bildirmeniz gerekmektedir.
 • Sigara tüketicisiyseniz doktorunuzu bilgilendirmeli ve ameliyat öncesindeki birkaç gün içinde içmeyi kesip kesmeyeceğiniz konusunda danışmalısınız.
 • Operasyondan birkaç gün önce kas ağrısı çekmemek adına ağır sporlardan mutlaka kaçınmalısınız.
 • Doktorunuzun da bilgilendireceği üzere, ameliyattan önceki gece su ve yemek yememelisiniz.

Meme büyütme ameliyatı yaptırmadan önce eğer meme ucu (Areola) görünümünden memnun değilseniz hekiminize meme ucu estetiği ile ilgili de yapılmasını istediğiniz işlemi söyleyip tek ameliyat ile her iki işlemi de yaptırabilirsiniz. Meme Ucu Estetiği hakkında detaylı bilgi için Areola Küçültme yazımı okuyabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Ameliyatın ardından birkaç saat boyunca ağrı hissedilmez. Takip eden gün taburcu işlemleri yapılabilmektedir. Taburcu olunduktan sonraki ilk iki gün hastanın hareketlerini kısıtlı tutması, iyileşme sürecinde önemlidir. Bu iki günlük süreçte hasta mutlaka istirahat etmelidir. Takip eden ilk 3 hafta içerisinde de spor, ağır taşıma ve kaldırma gibi eylemler kesinlikle önerilmez. Operasyonu takip eden iki ay içerisinde solaryum, sauna, buhar banyosu gibi eylemlerden de zaruri olarak kaçınmak gerekir.

Operasyonun ardından ilk iki gün içerisinde hasta bir nebze de olsa ağrı hissedebilmektedir. Ağrı olmasa dahi memedeki dolgunluk hissi onu rahatsız edebilir. Vücudun alışma sürecinde bu ödemler normal kabul edilmektedir. Birkaç gün sonra ödemler yavaş yavaş inmeye başlar. Hekim kontrolü sağlanarak bantlar çıkarılır. Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle meme büyütme ameliyatında hızlı bir iyileşme görüldüğünün bilincinde olmakta fayda vardır.
 • Operasyon sonrası dikkatli olmalı ve hekimle iletişim halinde kalınmalıdır.
 • Yaşınız, boyunuz, kilonuz ve gündelik fiziksel aktivitenizin yoğunluğuna göre hekiminiz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
 • Operasyonu izleyen ilk bir aylık süreçte ağır sporlardan kaçınmalısınız. Özellikle tenis, ağırlık kaldırma, zıplama gibi egzersizlerden uzak durmalısınız.
 • Operasyonun üzerinden biray geçtikten sonra ağır spor yapabilirsiniz.
 • Uzanma, kol uzatma vs. gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Hekiminize danışarak ılık suyla duş alabilirsiniz.
 • Doktor kontrollerini kesinlikle aksatmamalısınız.
 • Operasyon sonrasında yerleştirilen bandı doktorun bilgisi dâhilinde olmadığı sürece çıkarmayınız.
 • Doktorunuza danışarak meme bölgenize özel yağ ve nemlendirici sürebilirsiniz.
 • Meme büyütme ameliyatını takip eden ilk 3 hafta yüzüstü yatmamalısınız. En doğru yatış pozisyonu sırt üstüdür. Yan yatma pozisyonu göğüslere baskı yapabileceğinden mümkün olduğunca en az olmalıdır.
 • Operasyonun ardından memelerinizi mümkün mertebe hareketten uzak tutmalısınız.
 • Operasyonun ardından memelerinizi hareket ettirmek iyileşme sürecini olumsuz anlamda etkileyecektir.
 • Operasyondan sonra yaklaşık iki ay boyunca özel bir sutyen takmalısınız.
 • Operasyonun üzerinden 3 hafta geçtikten sonra yüzüstü yatabilirsiniz.
 • Hekiminizin gerekli ise önerdiği masajları mutlaka yapmalısınız.
 • Sabırlı olmalı ve hareketlerinizi kademeli olarak arttırmalısınız.

Meme Silikonunun Kanser Riski Var Mıdır?

Pek çok çalışmada meme büyütme ameliyatı uygulanmış hastalardaki meme kanseri görülme oranı, meme protezi olmayan hastalarla karşılaştırılmış ve meme büyütme ameliyatı uygulanan hastalardaki meme kanseri görülme sıklığında istatistiksel fark olmadığı saptanmıştır. Protezli hastalarda mamografinin etkinliği protez olmayan hastalar ile hemen hemen aynıdır ancak yine de dikkatli olunmalı ve mamografiler protezli hastaların mamografisinde deneyimli radyologlar tarafından incelenmelidir. Gerekli görülmesi durumunda manyetik rezonans inceleme ile meme ultrasonografisi yapılması dahi mümkündür.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme ameliyatına karar verildikten sonra yapılan en büyük yanlış, ucuz olana yönelmektir. Operasyonu gerçekleştirecek hekimin uzmanlığından emin olmadan verilen bu kararlar hastaları ileri dönemde son derece mutsuz etmektedir. Yeni bir görüntü, eski halinden daha güzel olma, daha simetrik görünme amaçlı çıkılan bu yolda hastalar kimi zaman mutsuz olmaktadır. Bunun en büyük nedeni doğru hekimi seçmemek ve hekimle doğru iletişimimi kuramamaktır. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı öncesi iyi araştırma yapmalı ve operasyonunuzun emin eller tarafından üstlendiğinden emin olmalısınız. Ankara’da bulunan kliniğimiz ile irtibata geçerek meme büyütme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meme Estetiği Ankara

Eğer siz de göğüslerinizden memnun değilseniz ve göğüs estetiği ameliyatı için Ankara’da bir klinik arıyorsanız Ankara’nın merkezinde yer alan Neorama İş ve Yaşam merkezinde bulunan kliniğime gelebilirsiniz ve göğüsleriniz için neler yapabiliriz beraber karar verebiliriz. Göğüs büyütme hakkında aklınıza takılan soru işaretlerini beraber cevaplayabiliriz.

Paylaşmayı Unutmayın!

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Mensure alat

  Göğüslerim çok küçük boyum 1.74 kilom 63 80 85 beden istiyorum bana fiyat alabilirmiyim

  Cevapla
  • Merhaba, göğüs büyütme ameliyatı fiyatı için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Valentina

  Buonasera è possibile avere costi e tempi per intervento di mastoplastica additiva a seguito di chirurgia bariatrica. Grazie

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü