Botulinum Toksin Uygulamaları

  1. Tolga Eryılmaz
  2. Estetik Cerrahi
  3. Botulinum Toksin Uygulamaları

Botulinum toksin enjeksiyon uygulamaları için öncelikle bilmeniz gereken; 

Botulinum toksin uygulaması 18 yaşından sonra uygulanabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde uygulanmaz. Ayrıca myastenia gravis gibi kas hastalığı olanlarda veya yumurta alerjisi olanlarda uygulanmamalıdır.

Yaşlanmak kaçınılmazdır. Derinin yaşlanması da kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişinin yaşam tarzı ve genetik nedenler burada belirleyicidir. Eğer göz çevreniz gülerken aşırı kırışıyorsa, sürekli kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz çok belirginse, kaşınız düşükse, yüzünüzde sarkmalar başladıysa botulinum toksin enjeksiyonu uygulamasından fayda görebilirsiniz.

Çizgiler fazla derinleşmeden önce uygulanırsa daha başarılı olmaktadır, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmamakta fakat derinliği azalmaktadır. Bu durumda botulinum toksini işleminin etkisi yerleştikten sonra gerekirse kalan çizgiler için dolgu maddeleri de uygulanabilir.

Botulinum Toksin Ankara
Botulinum Toksin

Botulinum Toksin Nedir

Uygulamada botulinum toksini adı verilen bir toksin kullanılır. Klostridyum botulinum adlı bakteriden elde edilen toksinin laboratuvar şartlarında hazırlanması ile elde edilir. Yani sık bilinenin aksine yılan zehiri değildir. Güvenle uygulanabilir. Etki mekanizması uygulandığı kasın çalışmasını zayıflatmaktır. Vücutta yayılarak yapıldığı bölge dışında diğer alanlarındaki kasları etkilemez. 

Botulinum toksini tedavisi yüz bölgesinde kırışıklığa neden olan kasların çalışmasını azaltır. Belli kaslara belli oranlarda uygulanır. Kaşlarını çatarak sinirli görünen kişilerin kaş çatmasına engel olarak kaş arasındaki çizgileri ortadan kaldırır ve kişinin daha iyi görünmesini sağlar. Dinç bir görünüm yaratır. Yüzdeki doğal ifade bozulmadan kırışıklıklar engellenir ve sarkmalar kısmen toparlanır.

Yaşlanmanın veya kalıtsal faktörlerin etkisiyle alın ve kaş bölgenize enjekte edilen botulinum toksini uygulamalarından fayda sağlayamayacak derecede kalın ve derin çizgilenmeler meydana gelebilir. Bu çiziklerin tedavisi için kaş ve alın estetiği ameliyatı olmanız gerekmektedir. Sizin için en doğru tedavinin hangisi olduğuna karar vermek için Ankara kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanır;

  • Göz çevresi kırışıklıkları 
  • Alın ve kaş arası kırışıklıkları 
  • Dudak çevresi kırışıklıkları 
  • Boyun kırışıklıkları
  • Bölgesel aşırı terlemenin azaltılması
  • Çene kenarı belirginliğinin azaltılması (maseter kası inceltilmesi)

Botulinum toksini preparatları şişe içerisinde toz halinde bulunur. Enjekte edilebilmesi için şişe içerisine serum enjekte edilerek sulandırılır. Öncesinde uygulama yapılacak bölgelere ağrı hissini azaltmak amacıyla anestezik krem uygulanır. Enjeksiyon uygulaması 5-10 dakika sürer. Botulinum toksini enjeksiyonu çok küçük iğnelerle yapıldığından ağrı hissi önemsenmeyecek düzeyde ve geçicidir. Uygulama sonrasında hastalar birkaç basit kısıtlama dışında normal hayatlarına ve iş yaşamına devam edebilirler. Oluşan küçük kızarıklıklar yarım saat içinde hasta evine yada işine dönmeden geçer. Hekiminiz size uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Botulinum Toksin Etkileri

Etkinin görülmesi 2. günden sonra başlar. Etkinin tam olarak oluşması ortalama 14 gün sürer. Bu sürenin sonunda gerekli ise hasta tekrar görülerek az miktarda ek doz eklenebilir. Botulinum toksini uygulamasının etkisi ortalama 3-6 ay sürer. Sonrasında etkinin devamı isteniyorsa tekrarlanmalıdır, aksi takdirde kaslar yeniden güçlenecektir. Tekrar edilen uygulamalar ile daha kalıcı sonuçlar sağlanır.

Botulinum toksin enjeksiyonu etkisi azalırken çizgiler genelde daha az belirgin ve daha az derin olarak ortaya çıkar. Uygun aralar ile 6-7 kez tekrarlama sonrasında daha az miktarda toksin ve daha uzun aralarla uygulama yapılması mümkün olacaktır.

Erkekler ile kadınlara uygulanan botulinum toksini tedavisinde farklılık vardır. Erkeklerin kas kuvveti daha fazla olduğundan ve erkeksi ifadede bozulma olmaması için tedavi daha farklı bir şekilde planlanmalıdır.

Ankara Botulinum Toksin
Botulinum Toksin Uygulamasının Kırışıklıklar Karşısında Etkisi

Uygulama Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Botulinum toksin uygulamaları öncesinde aspirin ve benzeri ağrı kesiciler, ginko türevleri, sarımsak, ginseng veya C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir. Bunların kesilmesi şart değildir ancak bunları kullanan kişilerde bir miktar da olsa morluk oluşma olasılığı olduğu bilinmelidir.

Cilt tazeleme amaçlı yöntemler botulinum toksininin etki süresini kısaltabilir. Bu yüzden bu işlemler botulinum toksini uygulamasından en erken 2-3 hafta sonra yapılmalıdır. Mümkünse botulinum toksini uygulaması bu yöntemler uygulandıktan sonra yapılmalıdır.

Yan Etkileri

Botulinum toksini uygulaması yan etkileri fazla olan bir yöntem değildir. Uygulamadan sonra çok kısa süreli kızarıklık ve üst göz kapağı ödemi olabilir. Nadiren oluşabilen göz kapağı düşüklüğü ise geçicidir.

Botulinum Toksin Fiyatları

Botulinum toksin enjeksiyonunun fiyatları işlemin yapıldığı bölgeye, kullanılan ürünün kalitesine ve yapılan enjeksiyona göre değişiklikler göstermektedir.  Enjeksiyon basit görünse de en iyi sonucu alabilmek için alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Botulinum toksin fiyat konusunda detaylı bilgi için Ankara merkezli kliniğim ile irtibata geçebilir ve fiyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Makale Güncellenme Tarihi : Ocak 2021

Paylaşmayı Unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü