Kepçe Kulak Ameliyatı, Kulak Estetiği

 1. Tolga Eryılmaz
 2. Estetik Cerrahi
 3. Kepçe Kulak Ameliyatı, Kulak Estetiği

Kulak estetiği sık yapılan bir uygulamadır. Kepçe kulak işitmeyi azaltmadığı gibi, kepçe kulak estetiği de işitmeyi olumlu ya da olumsuz etkilemez.

Çocuk okul çağında ise, aile bu durumun çocuğu etkileyip etkilemediğini araştırmalıdır. Eğer çocuğunuz bu durumundan şikâyet ediyorsa mutlaka önemseyiniz. Ancak bunu problem etmeyen çocukların aile tarafından zorlanması doğru değildir.

İnsanlar iletişim kurmaya başladıklarında ilk dikkat çeken dış görünüşleri olur.

Söyledikleri kadar, jest ve mimikleri de önem taşır. İnsan yüzünde ise herhangi bir şekil bozukluğu hem kişinin kendini iyi hissetmemesine hem de karşısındaki kişinin direk olarak oraya bakmasına neden olur. Kulaklardaki şekil bozukluğu ile yaşamak yerine uzman doktor yardımıyla kulak estetiği olmak hayat boyu özgüven katacak doğru bir hamle olacaktır. Kulak estetiği nedir denilince halk genellikle kepçe kulak sorunundan yapılan estetiğe verilen isim olarak yanıtlar. Fakat kulak estetiği tıp dilinde otoplasti olarak adlandırılır. Kulakta doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarında kulak estetiği olmak için kepçelik, çok büyük ya da çok küçük, kulak memesinin olması gerektiğinden büyük veya küçük gibi sorunların olması gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir

Kepçe kulak deformitesinin ameliyatı 6 yaşından itibaren her yaşta yapılabilmekle beraber, çocukta en uygun dönem okula başlamadan öncedir. Arkadaşları ve çevresi tarafından kulaklarının görünümü nedeniyle alay konusu olması çocuğu olumsuz etkileyebilir. Özellikle kız çocukları kulaklarını gizleme ihtiyacı nedeniyle saçlarını toplayamazlar. Problem kulak estetiği ameliyatıyla giderildikten sonra rahatça saçlarını toplamaya başlarlar.

Kepçe kulak şikayetini değerlendirirken kulağı üç bölümde incelemek gerekir. Kulağın üst kısmı, orta kısmı ve kulak memesi farklı oranlarda bozukluğa sahip olabilir. Dolayısıyla hiçbir kepçe kulak aynı değildir. Kulak kafatasına göre belli bir açıyla ve belli bir mesafede konumlanmalıdır. Şikâyeti yaratan her bölüme ayrı ayrı müdahale etmek gerekir. Üst ve orta kısımları düzeltirken kıkırdak şekillendirilmesi yapılırken, kulak memesi için yumuşak dokuya müdahale edilmelidir.

Günümüzde kepçe kulak sorunu bebeklik döneminde başlayan ve 6 yaşını doldurmuş çocuklar bu cerrahi müdahaleyle olabilir. Yetişkin insanlarda sorun olduğu kadar küçük çocuklarda da oldukça sorun teşkil eden şekil bozuklukları cerrahisi, yalnızca 6 yaşından büyük çocuklara uygulanır. Bunun nedeni ise kulakların ancak 6 yaşına gelindiğinde gelişiminin tamamlanmış olacağıdır. Çocukluk döneminde uygulanması ise çocuğun sosyal çevresinde alay edilmesine ve psikolojini doğrudan etkilemesine sebebiyet vermemesi adına önemlidir. Kulak görünümünde sıkıntı yaşayan ebeveynler, bu operasyonu gönülleri rahat şekilde uygulatabilirler. Çocukta herhangi bir gelişim ve büyüme sorunu olmayacağından emin bir şekilde cerrahi girişimi başlanabilir. Kulak şekil bozuklukları erişkinlerde ise daha farklı nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Örneğin herhangi bir sebepten ötürü bozulmuş kulakların da düzeltilmesi cerrahi müdahale ile mümkündür.

Yetişkinlerin sağlık problemi yok ise istedikleri yaşta kepçe kulak estetiği olabilirler. Kulak bozuklukları ele alındığına hem işitme hem de şekil olarak farklı gruplarda incelenebilir. Plastik cerrahi uzmanları kulağın şekilde bozukluklarını inceleyerek, deformiteleri düzeltmek adına uygun bir plan yapar. Estetik cerrahinin en dikkat etmesi gerekilen estetikler arasında yer alan kulak estetiği, burun boyu ölçülerek yapılır. Burun boyu yaklaşık kulak boyu ile aynı uzunlukta olmaktadır. Ortalama 6 ya da 7 cm arasında değişebilen bu boyut kulağınızın normalde büyük ya da küçük olduğunu anlamanız için bir kısas olarak bilinir. Kepçe kulak problemi daha çok kulağın dış sınır iç kıvrımının arkasında kalmamasından ya da iç kıvrımının olmaması, normalden daha içeride kalması olarak adlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kulak estetiği ameliyatında çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Kulak estetiği ameliyatı ortalama 45 dakika sürer. Ağrılı bir işlem değildir. Kulak kıkırdakları olması gereken kıvrımlara uygun olarak kalıcı dikişlerle şekillendirilir, kulak ile kafatası arasındaki açı ve mesafe normal hale getirilir. Kulak estetiğinde kesi kulağın arkasından, kafatasıyla birleştiği kıvrımdan yapıldığı için görünür bir iz kalmaz.

Geçmişe göre daha kolay ve basit yöntemler ile çözülen kepçe kulak ameliyatı doğru zaman ve doğru tekniklerle tedavi edilmektedir. Asla ciddi riskler taşımayan cerrahi operasyonda, hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak lokal veya genel anesteziden biri kullanılarak yapılmaktadır. Bu ameliyat süreci kulaktaki şekil bozukluğunun durumuna göre değişse de genel olarak 45 ile 90 dakikalık zamanı kapsar. Ameliyat sonrasında ise hastanede kalmaya gerek duyulmaz. Kulak yapısına göre kulağın önünde veya arkasında cerrahi müdahale gerçekleşir. Sorunun temeline uygun hazırlanan kulak ameliyatı planında kulak kıkırdaklarını normal bir kulak görünümünde olması için şekil verilerek, geriye doğru konumlandırılmaktadır. Bu süreç tamamen ağrısız olacağı için çocuklarda da herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ameliyat sonunda 10 ya da 15 gün olmak süre boyunca kulağa özel bantlar takılmaktadır. Ameliyat esnasında açılan kesiler asla belli olmaz. Çünkü kesiler kulak arkasında kalacaktır.

Otoplasti yalnızca kepçe kulak sorunu için kullanılmaz. Kulak küçültme içinde başvurulan bu yöntemde büyük kulaklar kolaylıkla küçültülebilinir. Kulak küçültme işleminde sonra hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlık gözlemlenecektir. Fakat unutulmamalıdır ki, amaç mükemmeli yakalamak değil iyiye ulaşarak olması gereken doğal görünüme ulaşmaktır. Mutlak simetri hem doğal olmayan hem de olanaksız bir durumdur.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyattan sonra hasta evine gidebilir. Ameliyat sonrasında ağrı çok hafiftir ve ağızdan alınan ağrı kesiciyle geçer. Bir hafta süren hafif morluk olabilir. Şişlikler ise genelde 1 haftada ciddi oranda azalacaktır. Pansumanlar ertesi gün sonra açılarak saç bandına geçilir. İkinci gün banyo yapılabilir. İçeriden kıvrımları şekillendiren dikişleri erken dönemde koruyabilmek için saç bandının 1 hafta gündüz ve gece sürekli, sonrasında ise uyurken kıvrılmaması için geceleri takılması uygundur.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak şekil bozuklukları arasında yer alan kulak memesinin normalden çok büyük ya da geniş olma durumunda kullanılan teknik kulak memesi estetiği cerrahisidir. Kulağın altında yer alan bu kısım uzunca olarak kulağın büyük gözükmesine sebebiyet vermektedir. Bölgenin büyüklüğü yaklaşık olarak 45 dakika süren işlemle tamamen giderilir. Kulak memesi fazlalığını çıkarmak ve kulak memesi küçültme için kulak memesine “L” şeklinde bir kesik atılarak işlem uygulanır. Bu esnada yalnızca kulak memesini uyuşturarak lokal anestezi yapılır. Böylelikle hasta kulağında herhangi bir sızı, acı ya da ağrı hissetmez. İşlemde ki amaç kişinin kulağa özel ölçülerde estetik görülebilecek bir küçültme sağlanmaktadır. 2 kulak memesi de aynı oranda ve şekilde küçültmeye oldukça dikkat eden uzman göze batan bir simetrik bozukluk çıkmaması için elinden geleni yapmaktadır. Bu işlem sonrasında kulak memesin tıpkı kızarıklık gibi çok hafif bir iz olacaktır. Ameliyattan 6 ay sonra bu kızarıklık yok denilecek duruma gelir. Bazı hastalarda ise hiç iz bile kalmaz.

Bazı insanlarda hem kulak memesi sorunu hem de kepçe kulak şekil bozukluğu vardır. Bu durumda kombine kulak memesi estetiği ile kepçe kulak operasyonu uygulanacaktır.  Her iki işlemde aynı anda yapılarak ayrı ayrı seanslara gerek duyulmadan başarılı sonuçlar vermektedir. Tabi başarılı sonuç için cerrahın deneyimli olmasının da etkisi büyüktür. Kulağın tamamen estetik bir hale gelmesinde yalnızca kulak bölgesini uyuşturmak yeterli olacaktır. Hastanın durumuna göre anestezi şekli değişebilir. Hasta herhangi bir sızı hissetmeksizin toplamda 1- 2 saat içerisinde ameliyat edilmektedir. Bu işlemde klinik ortamda yapılır ve günlük yaşantınızı etkilemez. Ameliyat sonrasında günlük işlerinize dönebilirsiniz. Kulak bölgesine darbe gelmemeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Paylaşmayı Unutmayın!

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Selim Karaman

  Merhaba kepçe kulak ameliyatı fiyatı yaklaşık olarak ne kadar ?

  Cevapla
  • Merhaba Selim bey, kepçe kulak ameliyatı fiyatı için 0532 372 61 79 nolu telefonu arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Chulpan

  Merhabalar, kulak estetiği olmak istiyorum (33 yaş), kulaklarım simetrik değil, 1 tanesinde operasyon gerekiyor. Bu süreç nasıl işliyor, tahlil, operasyon, taburcu süreci nasıl oluyor ve ne kadar sürüyor? Tabi bir de fiyatı hakkında bilgi alabilirsem sevinirim. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba, kulak estetiği operasyonu ve estetik kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgiyi Ankara kliniğim ile 0532 372 61 79 numaralı telefon üzerinden alabilirsiniz.

   Cevapla
 • burcu

  iyi günler 4 yaşındaki kızımın küpe delikleri aşağından delinmiş olduğundan küpelerini çıkarttım.vicdan azabı çekiyorum benim yüzümden iz ve çukur kalıcak diye.yaşı daha küçük ama sizede danışmak istedim.iz ve çukur kalacak mı teşekkürler

  Cevapla
 • Mueat

  Merhaba oğlum henüz 15 günlük kulak memesinde çok ufak iz var ne yapmalıyım

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü